Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow "Велики парк"- свједочења о убиству припадника ЈНА српске националности
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

"Велики парк"- свједочења о убиству припадника ЈНА српске националности Штампај Пошаљи
Четвртак, 24 август 2017
24/08/2017 |  17:31 | РТРС | СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Мурат Шабановић изјавио је данас пред Судом БиХ у предмету "Велики парк" да је видио заробљене припаднике ЈНА које су у Станици полиције у сарајевском насељу Добриња чувала четири наоружана стражара.

У наставку суђења бившем команданту Специјалне јединице МУП-а такозване републике БиХ Драгану Викићу и још тројици оптужених за ратни злочин над осам заробљених припадника ЈНА српске националности 1992. године у Сарајеву, Шабановић је рекао да су заробљеници били у изолацији, јер су окупљени грађани пријетили да ће их линчовати.

- Тог дана, 22. априла 1992. године, било је јако гранатирање и око 200 огорчених људи дошло је испред Полицијске станице, јер су чули да су припаднике ЈНА, којима је спала гусјеница са транспортера, заробили припадници Територијалне одбране и војне полиције - рекао је Шабановић.

Током свједочења, он је навео да је 20. априла 1992. године из Вишеграда дошао у Сарајево, на позив тадашњег предсједника републике БиХ Алије Изетбеговића да се брани Сарајево, те да је као војни полицајац био смјештен у просторијама Хидрометеоролошког завода гдје му је командант био Керим Лучаревић.

Шабановић је рекао да је након заробљавања српских војника чуо Хајрудина Шумана, који је радио као оперативац на радио везама и начелника Станице полиције Малика Кривића који су некоме, путем радио станице, рекли да се "осам пакета мора испоручити у Централни затвор код Исмета Бајрамовића Ћеле".

- Не знам с ким су контактирали, а да сам препознао Викићев глас, данас не бих свједочио јер се боримо за исте идеале - рекао је Шабановић.

Он је додао да је неколико дана касније, од Лучаревића чуо "да је нека будала побила неке затворенике" и да се послије причало да је то била група војника која су заробљена на Добрињи.

- Керим ми није рекао ко је то урадио, али ми је говорио да је предсједник љут, да му нико не смије изаћи на очи јер им је укаљан образ и да је читав свијет за то чуо - рекао је Шабановић.

Тужилац Весна Илић предочила је Суду исказ овог свједока који је 2014. године дао у Тужилаштву БиХ, те навела да су тадашњи и данашњи исказ свједока контрадикторни, али је Шабановић остао код данашње изјаве.

Други свједок Тужилаштва БиХ Хајрудин Шуман, који се у том периоду, такође, налазио у Хидрометеоролошком заводу БиХ, имао је задатак да све сумњиве разговоре које чује преко радио везе пријави Врховном штабу.

Он је рекао да је Лучаревић забранио Шабановићу да долази у Хидрометеоролошки завод, те да је често са Лучаревићем ишао у Дом полиције гдје је била смјештана специјална полиција и гдје се виђао са Драганом Викићем.

Шуман је испричао да су у периоду када је гранатиран град отишли код тадашњег шефа државне безбједности Асима Даутбашића да се упознају о ситуацији и о томе "да ли је ико преживио у Дому полиције".

- Тада сам у ходнику Дома полиције чуо да се пуцало у Великом парку и да је Мишо Матић, звани Мишо Жмиро, побио неке људе. Нисам знао о коме се ради. То је Даутбашић рекао Викићу, који се ухватио за главу. Вратио сам се у Хидрометеролошки завод и послије сам опет чуо да је Мишо Матић убио заробљенике. Тада сам повезао о коме је ријеч - рекао је Шуман.

У предмету "Велики парк", осим Викића, оптужени су бивши министар унутрашњих послова такозване републике БиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Оптужница их терети да су знали за заробљавање осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

Према оптужници, они су били информисани о стављању заробљених војника ЈНА под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева, гдје су убијени рафалима из ватреног оружја.

Након убиства, тијела припадника ЈНА склоњена су и одвезена с циљем да се уклоне и прикрију докази.

Дјелимични посмртни остаци двојице убијених војника ЈНА пронађени су, а за остацима осталих још се трага.

Суђење пред Судом БиХ у овом предмету биће настављено 7. септембра.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=266546

 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >