Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво БиХ није одговорило на захтјев за ексхумацију у Оџаку Штампај Пошаљи
Среда, 19 јул 2017
18.07.2017 17:02 | Срна | Глас Српске

Сарајево - Тужилаштво БиХ никада није одговорило на захтјев за ексхумацију посмртних остатака жртава српске националности из православног гробља у Оџаку, који му је још 2010. године упутио Институт за нестала лица БиХ, рекла је Срни портпарол Института Лејла Ченгић.

"Институт има информацију да би се на градском гробљу Оџак, у дијелу гдје је православна парцела, могло налазити четири до пет жртава српске националности, а претпоставља се да је ријеч о припадницима Војске Републике Српске. Институт је захтјев за ексхумацију упутио Тужилаштву БиХ још 2010. године и до сада нам није ништа одговорено", изјавила је Ченгићева.

Она је нагласила да је Тужилаштву писана и ургенција, након чега, такође, нису добили никакав одговор.
Ченгићева каже да се у неким случајевима врше додатне провјере како би се утврдило да ли је заиста ријеч о несталим лицима.

"Када је ријеч о необиљеженом дијелу гробља, без икаквих надгробних ознака, могуће је да је ријеч о несталим лицима. У тим случајевима врше се додатне провјере. Због чега се оволико дуго чека на наш захтјев за ексхумацију у Оџаку и гдје је уопште наш захтјев, не знамо", каже Ченгићева.

Она је потврдила да пробна копања годинама не постоје, те подсјетила да је задатак Института тражење несталих и тражење потенцијалних појединачних и масовних гробница.

"Оног тренутка када постоје и основи сумње да се на неком локалитету налазе посмртни остаци, ми пишемо захтјев Тужилаштву БиХ за ексхумацију. Када Тужилаштво одреди захтјев, ми учествујемо у ексхумацији, идентификацији и свим радњама док се посмртни остаци не предају породици и укопају", објаснила је Ченгићева.

Предсједник Одбора за тражење заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Марко Грабовац тврди да је Институт за нестала лица БиХ забранио пробно копање масовне гробнице у Оџаку, за коју постоји сумња да крије посмртне остатке пет војника српске националности.

Грабовац је јуче рекао Срни да има свједока који је спреман да пред јавношћу у Оџаку покаже масовну гробницу у којој се налазе посмртни остаци петорице заробљених и убијених српских војника.


http://www.glassrpske.com/drustvo/vijesti/Tuzilastvo-BiH-nije-odgovorilo-na-zahtjev-za-ekshumaciju-u-Odzaku/241473.html


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >