Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење за злочин над Србима у Хаџићима - није било разлога за затварање цивила Штампај Пошаљи
Четвртак, 11 мај 2017
11/05/2017 |  17:23 | РТРС | Срна
На суђењу за ратни злочин над српским цивилима на подручју општине Хаџићи, вјештак Тужилаштва БиХ Мартин Франчешевић рекао је данас пред Судом БиХ да није било разлога за затварање српских цивила након што су они разоружани.

Он је рекао да одузета количина наоружања од српског становништва на подручју Хаџића није представљала значајнију пријетњу која би изискивала њихово хапшење.

"Није било разлога да та лица остану затворена, јер нису имала у посједу то наоружање", истакао је Франчешевић и додао да се подаци о одузетом наоружању налазе у извјештајима Станице јавне безбједности Хаџићи.

Он је навео да је затворено више од 500 лица српске националности, углавном мушкараца, од којих су неки били болесни и непокретни, преноси Бирн.

"Према мојој процјени, било је 350 војно способних. Војни капацитет којим је могло располагати српско становништво на том простору јесте пола батаљона", рекао је Франчешевић, додавши да тај број војно способних у војном смислу организовања не би требало да представља неку пријетњу, поготово након разоружавања.

Вјештак је додао да важност магистралног пута М-17, који је из Храснице био једини улаз за подручје Сарајева, не може бити оправдање за притварање.

Он је истакао да је постојао значајан отпор у локалној средини да се затворени људи пусте.

"Из тога што сам ја видио, највећи дио активности привођења и затварања одрадиле су полицијске структуре. Учествовала је Војна полиција и Територијална одбрана, али главни дио посла урадила је полиција", рекао је Франчешевић.

Затвореници су, према вјештаку, неколико мјесеци били под ингеренцијом полицијских структура, а у новембру 1992. године је све прешло у надлежност оружаних снага и тако је остало до краја рата.

За злочине почињене над заточениим српским цивилима у логору "Силос", касарни "Крупа" и Основној школи "9. мај", Тужилаштво БиХ терети Мустафу Ђелиловића, Фадила Човића, Мирсада Шабића, Незира Казића, Бећира Хујића, Халида Човића, Нермина Калембера и Шерифа Мешановића.

Они се терете за нечовјечно поступање, наношење физичке и душевне патње заточеницима у логорима "Силос", касарни "Крупа" и Основној школи "9. мај".

Према оптужници, Шабић је био командир полиције у Пазарићу од почетка јуна 1992. године, а остали оптужени су били у цивилним и војним структурама, те обављали дужности у логорима.

Франчешевић ће 25. маја одговарати на унакрсна питања одбране.





 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >