Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Истрагa... arrow Стравични злочини у Мркоњић Граду оковани неправдом
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Стравични злочини у Мркоњић Граду оковани неправдом Штампај Пошаљи
Уторак, 04 април 2017
03.04.2017 11:36 | Горан Маунага | Глас Српске

Бањалука - За злочин почињен над 181 српском жртвом 1995. године у Мркоњић Граду још нико није одговарао, иако је приликом ексхумације убијених у марту и априлу 1996. о злочинима сачињена обимна документација и уз доказе прослијеђена свим надлежним институцијама.


Од отварања масовне гробнице у којој су биле жртве страдале током агресије Хрватске војске и Петог корпуса Армије РБиХ прошла је 21 година, али ни против кога још није подигнута оптужница. У Мркоњић Граду ексхумирано је 181 тијело, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске РС и три припадника МУП-а РС. У мањим гробницама у тој општини пронађено је још 176 тијела цивила. На подручју општине Мркоњић Град уништено је и 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета је процијењена на 680 милиона КМ.

Правни заступник РС и бивши правобранилац Слободан Радуљ, који је као члан експертског тима учествовао у ексхумацији жртава, каже да је о ексхумацији масовне гробнице и о свим злочинима евидентираним на ширем подручју Мркоњић Града сачињена обимна судско-медицинска документација уз примјену најсавременијих метода и техника за прикупљање доказа.


- Документација је још 1996. године достављена у Хашки трибунал и домаћим правосудним институцијама. Као што је случај и са другим српским жртвама, ни за овај злочин до сада нико није одговарао - каже Радуљ.

Поред масовне гробнице, у Мркоњић Граду је, истиче Радуљ, откривено још много злочина над српским народом на ширем подручју те општине, Шипова, Рибника и Кључа.

- Повратком становништва у Мркоњић Град и околне општине, након дојаве да су на тим просторима откривени масовни злочини, формирани су тимови цивилне и војне полиције, војног правосуђа и судско-медицинских вјештака. Они су обавили увиђај и радили на прикупљању доказа о почињеним ратним злочинима. До краја априла 1996. године на том подручју је евидентирано 360 жртава злочина. Већина их је прво свирепо мучена, па онда убијена - рекао је Радуљ.

Сјећа се да је један од највећих злочина почињен у селу Сурјану код Мркоњић Града.

- У једној кући је пронађено осам угљенисаних лешева. На мјесту злочина пронађена су и спаљена инвалидска колица. Она су припадала непокретној дјевојци Радојки Рожић, која је од своје седме године везана за инвалидска колица. Поред ње су страдали и њени родитељи Бранко (1926) и Невенка Рожић (1932), те рођаци Саво Грмаш (1928), Радојка Јовановић (1926), Јела Јоргановић (1934) и Бранко Кудра (1938) - каже Радуљ.

Додаје да је Мара Нишкановић (1910) из Бараћа убијена, а да су у закључаној кући њено тијело појели мишеви. Илија Савичић (1911) пронађен је објешен у кући, а откривени су трагови крви и цедуља на којој је писало: Живио сам до 17. октобра 1995. године, искључили су самоубиство.

- Било је више случајева проналаска тијела са одсјеченим главама које су бачене неколико метара даље, а било је случајева гдје глава није ни пронађена. То се десило у селима Шеховци, Растока, Трескавац и на планини Лисини - рекао је Радуљ и упитао како је могуће да такви злочини буду игнорисани.
Тужилаштво БиХ

Непознато је да ли Тужилаштво БиХ има отворен предмет који се односи на Мркоњић Град и околне општине. Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић у петак није одговорио на питање постављено у писаној форми.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Stravicni-zlocini-u-Mrkonjic-Gradu-okovani-nepravdom/233497.html






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >