Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Убиство избјеглица за Суд БиХ није злочин Штампај Пошаљи
Среда, 08 март 2017
08.03.2017 11:55 | Ведрана Кулага

Сарајево - Суд БиХ осудио је јуче Емира Драковца на 14 година затвора за убиство српског цивила у Рогатици и мучење заробљеног војника Војске РС у Фочи, али га је заједно са још тројицом бивших припадника Армије РБиХ ослободио оптужби за злочин у рогатичком селу Кукавице, гдје је у нападу на колону избјеглица убијено најмање 20 српских цивила.

Оптужби су ослобођени командант Диверзантског вода Армије РБиХ Мухамед Шишић и припадници те јединице Емир Драковац, Тарик Шишић и Азиз Шуша. Судско вијеће, којем је предсједавао Даворин Јукић, образложило је одлуку да су оптужени били у убјеђењу да се ради о војницима, а не о цивилима.

- Конвој није био обиљежен, а пролазили су путем гдје је дан раније прошла колона Војске РС - казао је Јукић.

Међу жртвама у колони, која се 27. августа 1992. године кретала према Рогатици и која је нападнута из засједе, биле су махом жене, дјеца и старци српске националности. Они су бјежали из Горажда и околних мјеста. У нападу је више људи рањено, а имовина коју су избјеглице превозиле је опљачкана или запаљена.

Драковац, који је у вријеме хапшења био капетан Оружаних снага БиХ, осуђен је на 14 година затвора због убиства цивила Милоша Ковачевића у новембру 1992. године у селу Вратсалићи код Рогатице. Ковачевића је убио док је пекао ракију пуцајући најприје из близине на њега, а потом му је сјекиром одсјекао главу. Након тога је Ковачевићу одсјекао полни орган који му је ставио у уста. Драковац је осуђен и за злочин у селу Зебина Шума на подручју Фоче, гдје је са Рамизом Саличем званим Усташа мучио заробљеног припадника Војске РС, свукао му панталоне и одсјекао кожу са полног органа.

Ослобађајућа пресуда за злочин у Кукавицама, према мишљењу представника институција РС, само је још једна у низу којом је показана пристрасност правосуђа на нивоу БиХ и која ће остати упамћена и по невјероватном образложењу.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић нагласио је да је пресуда срамотна и да није заснована на праву.

- Образложење из пресуде да су мислили да је умјесто избјеглица војна колона је прво у историји правосуђа на основу којег је неко ослобођен. Људи који су изрекли такву пресуду као да су прошли поред правног факултета. Пресуда није заснована на чињеницама, већ на паушалним оцјенама - рекао је Којић.

Министарство унутрашњих послова РС и Центар јавне безбједности Источно Сарајево радили су седам година на истрази случаја "Кукавице". Истрага коју је полиција РС спровела у сарадњи са Окружним тужилаштвом у Источном Сарајеву завршена је 2012. године и прикупљени су докази да је почињен ратни злочин.

Потресно свједочење

Вељко Ласица је у децембру 2013. године, када су похапшени ослобођени бивши припадници Армије РБиХ, испричао да је напад на колону у којој је било око 1.000 избјеглица био стравичан.

- Пуцали су са свих страна и из свих оружја. Горио је асфалт, трактори, аутомобили и људи у њима, чули су се крици и јауци на све стране. Лешеви убијених лежали су на путу у кањону скоро 40 дана, на врелом љетњем сунцу, па су дивље животиње разносиле комаде њихових тијела. Нико од Срба није смио прићи мјесту злочина да тијела покупи и достојно их сахрани - казао је Ласица, који је у нападу изгубио ногу.

Са мјеста убиства постоји видео-запис, а дијелови снимка наводно су коришћени и у филму Даниса Тановића "Ничија земља".



http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Ubistvo-izbjeglica-za-Sud-BiH-nije-zlocin/231423.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >