Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Вечерње новости: Сарајевски геноцид
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Вечерње новости: Сарајевски геноцид Штампај Пошаљи
Среда, 01 март 2017
Б. СУБАШИЋ | 01. март 2017. 19:33 | Вечерње новости
Зборник исказа жртава из логора за Србе од 1992. д0 1995. У концлогорима убијено више од 7.000 заточеника

НЕПРАВДЕ Промоција књиге Миливоја Иванишевића Фото: Вечерње новости
ЛОГОРИ за Србе у Сарајеву од 1992. до 1995. однели су 7.019 идентификованих жртава. Ни због злочина над њима, ни због још око 400 који се и данас воде као нестали нико од муслиманских ратних лидера није одговарао. Нико није сносио одговорност ни за српске жртве из још 400 логора широм БиХ, о којима чак ни подаци још нису сређени. Зато је објављивање потресних исказа преживелих логораша оставштина за будућност, речено је данас на промоцији књиге "Геноцид над Србима: Сарајево 1992-1995."

- Српске жртве из сарајевских концлогора трпеле су незамисливу тортуру, можда систематичнију и од оне у логорима НДХ. Од око 40.000 Срба који су остали блокирани у Сарајеву скоро сваки је привођен макар и на кратко пребијање, а за то време му је пљачкан стан или су у њега усељаване муслиманске породице.

У Сарајеву постоји више десетина масовних гробница које до данас нису истражене, јер за то никако нема средстава, иако се велике суме дају на много неважније ствари - рекао је Миливоје Иванишевић из Института за истраживање српских страдања у 20. веку. Он је с Драганом Грчић Гавриловић приредио за објављивање исказе преживелих логораша.

Аутори су указали да се промоција ове потресне књиге одржава 1. марта јер се он у Федерацији БиХ слави као Дан независности.

- Жалосно је и неморално што се празнује дан кад је почео гађански рат у БиХ, кад су муслимански екстремисти на улици пуцали у српску цркву и сватове и убили Николу Гардовића, само зато што је Србин и хришћанин. То је био знак за општи напад на Србе, а Сарајево је претворено у највећи концентрациони логор после Другог светског рата - подсетио је Иванишевић.


СТРАХ БИВШИХ ЛОГОРАША ТРАЈЕ

ИАКО је био најављен, бивши логораш Славко Шибалија није говорио на промоцији, а као разлог навео је страх за своју безбедност и родбину која живи у Сарајеву.

- Исти проблем могли смо видети и на суђењу Насеру Орићу, јер преживеле жртве нису смеле да говоре. Зато је изузетно важно истраживати злочине над Србима, сакупљати чињенице и исказе, да жртве не би биле заборављене - упозорио је председник Скупштине града Источно Сарајево.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:652664-Sarajevski-genocid




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >