Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Вечерње новости: Сарајевски геноцид Штампај Пошаљи
Среда, 01 март 2017
Б. СУБАШИЋ | 01. март 2017. 19:33 | Вечерње новости
Зборник исказа жртава из логора за Србе од 1992. д0 1995. У концлогорима убијено више од 7.000 заточеника

НЕПРАВДЕ Промоција књиге Миливоја Иванишевића Фото: Вечерње новости
ЛОГОРИ за Србе у Сарајеву од 1992. до 1995. однели су 7.019 идентификованих жртава. Ни због злочина над њима, ни због још око 400 који се и данас воде као нестали нико од муслиманских ратних лидера није одговарао. Нико није сносио одговорност ни за српске жртве из још 400 логора широм БиХ, о којима чак ни подаци још нису сређени. Зато је објављивање потресних исказа преживелих логораша оставштина за будућност, речено је данас на промоцији књиге "Геноцид над Србима: Сарајево 1992-1995."

- Српске жртве из сарајевских концлогора трпеле су незамисливу тортуру, можда систематичнију и од оне у логорима НДХ. Од око 40.000 Срба који су остали блокирани у Сарајеву скоро сваки је привођен макар и на кратко пребијање, а за то време му је пљачкан стан или су у њега усељаване муслиманске породице.

У Сарајеву постоји више десетина масовних гробница које до данас нису истражене, јер за то никако нема средстава, иако се велике суме дају на много неважније ствари - рекао је Миливоје Иванишевић из Института за истраживање српских страдања у 20. веку. Он је с Драганом Грчић Гавриловић приредио за објављивање исказе преживелих логораша.

Аутори су указали да се промоција ове потресне књиге одржава 1. марта јер се он у Федерацији БиХ слави као Дан независности.

- Жалосно је и неморално што се празнује дан кад је почео гађански рат у БиХ, кад су муслимански екстремисти на улици пуцали у српску цркву и сватове и убили Николу Гардовића, само зато што је Србин и хришћанин. То је био знак за општи напад на Србе, а Сарајево је претворено у највећи концентрациони логор после Другог светског рата - подсетио је Иванишевић.


СТРАХ БИВШИХ ЛОГОРАША ТРАЈЕ

ИАКО је био најављен, бивши логораш Славко Шибалија није говорио на промоцији, а као разлог навео је страх за своју безбедност и родбину која живи у Сарајеву.

- Исти проблем могли смо видети и на суђењу Насеру Орићу, јер преживеле жртве нису смеле да говоре. Зато је изузетно важно истраживати злочине над Србима, сакупљати чињенице и исказе, да жртве не би биле заборављене - упозорио је председник Скупштине града Источно Сарајево.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:652664-Sarajevski-genocid




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >