Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Сакиб Махмуљин arrow Суђење Махмуљину: Фанатизам муџахедина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Махмуљину: Фанатизам муџахедина Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 фебруар 2017
22.02.2017 17:00 | Срна | Глас Српске

Сарајево - Бивши високи официр такозване Армије БиХ Екрем Алихоџић рекао је на суђењу команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године, да фанатизам припадника јединице "Ел муџахедин" није био само у односу према Србима него и према муслиманима.

Као примјер Алихоџић је, свједочећи данас пред Судом БиХ, навео реаговање припадника одреда "Ел муџахедин" на точење алкохола. Он је рекао да је након одређених остварених ратних успјеха дошло и до обрта у односу становништва и командног кадра према припадницима одреда "Ел муџахедин".

Алихоџић је говорио о систему информисања у оквиру Трећег корпуса напомињући да се водило рачуна о вјеродостојности информација, као и да је питање ратних заробљеника у том контексту било једно од приоритетних.

На питање тужиоца Седина Идризовића о извјештавању о кривичним дјелима припадника одреда "Ел муџахедин", свједок је рекао да је то доста сложено питање "јер је то свако на свој начин гледао и тумачио".

Алихоџић је рекао да је се почињено кривично дјело категорисало као такво, те да нико није у том погледу није био у повлаштеном положају, додајући да сматра да се "доста ствари спочитавало припадницима одреда жЕл муџахединж".

Свједок је, одговарајући на питање предсједавајућег Судског вијећа да ли је припадницима одреда "Ел муџахедин" био императив да живе хватају ратне заробљенике, рекао да колико је упознат то није случај.

Алихоџић је потврдио да је постојао акт који се односио на поступање са ратним заробљеницима, истичући да је за њега лично примарно било питање њихове размјене.

Он је рекао да су према информацијама којим располаже сви ратни заробљеници размијењени, указујући да је према систему руковођења и командовања приоритет свих приоритета био и да се о свим заробљеницим борцима извијести командант.

Одговарајући на питање адвоката Нермина Мулалића да ли су предузимане мјере оперативне обраде према страним борцима, свједок је одговорио потврдно.

Алихоџић је рекао и да оптужени Махмуљин није могао органима безбједности наредити да прикривају кривична дјела.

Он је као проблем у том контексту навео недовољну образованост и обученост старјешина служби безбједостни.

Оптужница терети Махмуљина да, као командант Трећег корпуса, у чијем је саставу дјеловао и одред "Ел муџахедин", ништа није предузео да спријечи злочин припадника овог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће током 1995. године.

Наставак суђења Махмуљину је 15. марта у 13.00 часова када би одбрана требала наставити испитивањи свједока Алихоџића.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Fanatizam-mudzahedina-i-prema-Srbima-i-prema-Muslimanima/230339.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >