Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Затворени Срби у Горажду били гладни и исцрпљени
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Затворени Срби у Горажду били гладни и исцрпљени Штампај Пошаљи
Четвртак, 16 фебруар 2017
САРАЈЕВО, 16. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Свједок Тужилаштва БиХ Нермин Куљух потврдио је на суђењу у предмету "Меркез и други" да је у просторијама Министарства унутрашњих послова /МУП/ у Горажду 1992. године био затворен већи број лица српске националности, од којих су многи били гладни и изгледали исцрпљено.

Куљух, бивши радник МУП-а у Горажду, рекао је да мисли да је начелник полиције у том граду до 4. августа 1992. године био Ибро Меркез, који је тада рањен, а на његово мјесто је дошао Предраг Брацо Богунић.

Он је навео да је једног јутра приликом доласка на посао сазнао да се у затвору налази већи број лица српске националности с Бучја "које је заробила војска", додајући да су ту били заробљеници за које се причало да су "људи с Троврха".

Куљух је појаснио да је становао преко пута МУП-а, те да су се у његовој згради налазила "у изолацији лица српске националности, због њихове безбједности".

Он је додао да су та лица била смјештена у четири стана, да он никада није ушао у тај хаустор, као и да се пред вратима увијек налазио полицајац.

Свједок је, одговарајући на питања судског вијећа, рекао да Ешефа Хурића није виђао у МУП-у у љето 1992. године, као и да не може потврдити да ли је након 4. августа уопште виђао Меркеза.

Куљух је данас свједочио на суђењу Ибри Меркезу, Предрагу Богунићу и Ешефу Хурићу, који су оптужени да су на подручју Горажда од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. наредили и учествовали у убиствима и затварањима више од 100 цивила животне доби од седам до 70 година.

Овај свједок потврдио је наводе из изјаве коју је дао у истрази, када је рекао да се у јуну или јулу 1992. године у притвору налазило доста српских цивила из Бучја који су били гладни и изгледали исцрпљено.

На питање Тужилаштва од кога је добивао наредбе када је ангажован у МУП-у, свједок је одговорио од Браце Богунића и Џевада Беговића.

Према оптужници, Меркез је био начелник Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде и члан Ратног предсједништва Скупштине општине, Богунић начелник СЈБ-а, а Хурић командир станице полиције у том граду.

Суђење ће бити настављено 2. марта.


http://www.srna.rs/novosti/473825/zatvoreni-srbi-u-gorazdu-bili-gladni-i-iscrpljeni.htm






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >