Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1995. arrow децембар 1995. г.
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

новембар 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
новембар 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
Страна 11
Страна 12
Страна 13
 
 

03. 11. 1995. ЊУЈОРК (Срна)

Тројни самит у Дејтону од данас је двојни, јер се хрватски предсједник Фрањо Туђман вратио у Загреб, а у Дејтону би опет требало да се појави идуће недеље. Са њим су отпутовали Торвалд Столтенберг и амерички амбасадор у Загребу Питер Галбрајт, који би требало да наставе преговоре о статусу источне Славоније.
 
У међувремену, председник Србије Слободан Милошевић и муслимански лидер Алија Изетбеговић у Дејтону изучавају документ о уставном уредјењу бивше БиХ, изборима и сепарацији снага, који су им јуче уручили Американци. У центру пажње преговора у Дејтону нашао се и Међународни суд за ратне злочине који је затражио да изручење оптужених лица буде саставни део мировног пакета.

Нема никакве сумње да је реч о појачаном притиску на српску страну, па и предсједника Милошевића, коме се такодје прети хашким судом ако не прхвати америчке захтеве.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 04. и 05. 11. 1995.


08. 11. 1995. ЉУБЉАНА

Бивши министар иностраних послова СР Њемачке ХАНС ДИТРИХ ГЕНШЕР и папа ЈОВАН ДРУГИ својом су непосредном сагласношћу и подршком за разбијање претходне Југославије одлучили о њеној крвавој судбини – јавно је обелоданио последњи председник Председништва СФРЈ СТЈЕПАН МЕСИЋ.

У емисији приватне словеначке ТВ-мреже »МТВ« Месић је синоћ изјавио »да је дошао у Београд на највишу савезну функцију да посредством тадашње југословенске дипломатије ступи у везу са најутицајнијим међународним факторима и увери их у бесмисленост опстанка Југослајвије«.

»Идеју о разбијању Југославије желео сам да пренесем онима који су имали најјачи утицај на њену судбину – ГЕНШЕРУ и ПАПИ.

Са Геншером сам се сусрео чак три пута. Он ми је и омогућио контакт са Светом столицом. Папа и Геншер сложили су се са потпуним разбијањем СФРЈ«, тврди МЕСИЋ.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 09. 11. 1995.
 
 
< Претходни   Следећи >