Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1995. arrow новембар 1995. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

новембар 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
новембар 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
Страна 11
Страна 12
Страна 13
 
 
 
21. 11.1995. ДЕЈТОН

Председник Србије и шеф заједничке делегације СР Југославије и РС на мировним преговорима у ДЕЈТОНУ СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЋ честитао је вечерас грађанима СР Југославије и Републике Српске »успешан завршетак преговора о бившој БиХ«.

»Грађанима Републике Српске желим успешну сарадњу са муслиманско-хрватском федерацијом« - истакао је МИЛОШЕВИЋ у изјави за Телевизију Србије.
 
»Рат је данас престао, јер је коначно фиксирана тачна граница између Републике Српске и муслиманско-хрватске федерације« - додао је МИЛОШЕВИЋ, истичући да »никакве даље војне акције не би имале смисла«.

Говорећи о мапама, председник Србије је истакао да су оне »боље од оних које је понудила Контакт група« прецизирајући да су на западу Републике Српске Србима »враћени градови Мркоњић-Град и Шипово«. Према његовим речима, »у централном делу Републике Српске под српском контролом остају Озрен и Добој, те градови Модрича, Дервента, Брод, Шамац, Брчко, као и Вишеград, Сребреница, Жепа, на истоку РС«. На крају изјаве МИЛОШЕВИЋ је рекао да је резолуција Савета безбедности о суспензији санкција према СР Југославији ушла у процедуру и да очекује да санкције буду суспендоване, а затим и потпуно укинуте.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 22. 11. 1995.


21. 11. 1995. ДЕЈТОН

Непосредно пред потписивање мировног споразума мр МОМЧИЛО КРАЈИШНИК, председник Народне скупштине РС и члан преговарачке делегације Српске, разговарао је телефоном директно из Дејтона са уредницом СРНЕ МИРЈАНОМ КУСМУК, и поред осталог истакао:

На састанку коме није присуствовала наша делегација постигнут је споразум измедју дијела делегације из СР Југославије и копредсједника и друге двије стране о плану за који морамо рећи да не задовољава ни минимум наших интереса нити задатака које нам је дала Скупштина РС и стратешких циљева које смо на скупштини усвојили.

Упозорили смо и предсједника МИЛОШЕВИЋА и други дио делегације да нико нема права да потпише такав план, нити да прихвати те мале којима се, фактички, много више даје него што се може добити.

Кад ово кажем, хоћу да нагласим да наша делегација није прихватила овај план, нити је потписала, нити ће потписати ове мапе. Не знамо како ће се све то даље одвијати. У овом тренутку почиње свечана церемонија, на коју наша делегација није отишла.

Основни наш приговор је што мапе нисмо могли видјети све до 10 минута прије почетка церемоније.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 22. 11. 1995.
 
 
< Претходни   Следећи >