Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1995. arrow мај 1995. г.
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

новембар 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
новембар 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
Страна 11
Страна 12
Страна 13
 

21. 11. 1995. ДЕЈТОН

Данас у подне, после напете и драматичне ноћи, делегације Југославије, Хрватске и муслииманске владе у Сарајеву, договориле су се у ДЕЈТОНУ да прихвате мировни споразум, на којем су у бази РАЈТ ПАТЕРСОН радиле 21 дан, јавља ТАНЈУГ.

Договор о томе постигли су шеф Југословенске делегације председник Србије СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЋ, хрватски предсједник ФРАЊО ТУЂМАН и лидер босанских муслимана АЛИЈА ИЗЕТБЕГОВИЋ, уз посредничку мисију чланива Контакт групе, међу којима је најактивнију улогу имала америчка делегација.

Како се сазнаје, преломно је било то што су председници МИЛОШЕВИЋ и ТУЂМАН предочили КРИСТОФЕРУ да они неће отићи из ОХАЈА без споразумаи ако неможе другачије, да ће они сами прихватити и потписивати мировни споразум.

То је Кристофер одмах саопштио Изетбеговићу, па је након тога уследио састанак шефова све три делегације са њим.

На том састанку је постигнут договор да се мировни споразум из Охаја прихвати и да е преговори, који су трајали три недеље, приведу крају. Одмах после тога, пре него што су новинари и обавештани, огллласио се амерички предсједник БИЛ КЛИНТОН, који је у обраћању нацији из Беле куће саопштио да је у Охају постигнут мировни договор о завршетку рата у Босни. Клинтон је у кратком обраћању нацији, рекао да је сва данашњим даном склапањем мировног споразума, завршен и окончан најозбијнији ратни сукоб на тлу Европе после Другог светског рата.

Склапање мира, истакао је КЛИНТОН, значајно је за стабилизацију прилика на Балкану и за безбедност целе Европе.

Шеф Беле куће је саопштио да је дејтонским споразумом договорено да Босна буде целовита заједничка држава два ДРЖАВНА ЕНТИТЕТА – Муслиманско-хрватске федерације и Републике Српске, да ће Сарајево такође бити целовит град, а да ће централна власт у Босни представљатиту заједничку државу према свету, што значи да ће имати компстенције у домену спољне политике,монетарног система и неких других сличних заједничких делатности.

Како јавља извештач СРНЕ из ДЕЈТОНА, током протекле ноћи дошло је до потпуног раскола измедју делагације СР Југославије и РС, због докумената који се односе на улазак снага НАТО-а у Српску.

Из поузданих извора СРНА сазнаје да је на састанку, који је одржан синоћ, делегације РС дала своја три гласа против уласка НАТО трупа на терииторију РС, док је делегације СРЈ са три гласа одобрила улазак војника НАТО-а.

У званичном записнику је забележено да је председник СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЋ свој одлучујући четврти глас дао за улазак НАТО снага на територију РС. «Према Споразуму стране трупе које су само до пре два и по месеца злочиначи бомбардовале РС имаће потпуну слободу кретања на целој њеној територији«, рекао је овај званичник.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 22. 11. 1995.

 
 
< Претходни   Следећи >