Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1995. arrow март 1995. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

новембар 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
новембар 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
Страна 11
Страна 12
Страна 13
 
 
12. 11. 1995. МАДРИД

Бивши посредник УН у претходној Југославији лорд ДЕЈВИД ОВЕН окривио је дипломатију САД да је »током две последње гоодине непотребно продужила рат у бившој југословенској републици БиХ«. У данас објављеном интервјуу шпанском дневнику »ЕЛ ПАИС« у серији интервјуа датих поводом изласка његове књиге »Балканска одисеја« Овен је оценио да се у претходној Југославији могао сачувати огроман број људских живота само да је Вашингтон подржао ВЕНС-ОВЕНОВ мировни план фебруара 1993. год.

Овен, који себе сматра »објективним, али не и неутралним посматрачем«, истакао је да је основни разлог због којег је написао књигу »сазнање да су огромна страдања становништва могла да се избегну да је Вашингтон подржао његов мировни план«. Овен је оптужио америчку администрцију да га је, користећи се пропагандом, оптуживала да је на страни Срба.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 13. 11. 1995.


14. 11. 1995. ДЕЈТОН

Преговори у Дејтону нашли су се у завршној фази и у ћорсокакузбог проблема око територијалне поделе бивше БиХ.Муслиманска делегација на преговорима у ДЕЈТОНУ одбија да прихвати излазак Републике Српске на море и да врати окупирани Сански Мост, а протииви сеи проширењу спрског коридора на 20км кроз Посавину.

Суштина проблема је у томе да ли ће бивша Босна остати јединствена држава или ће бити подељена на муслиманско-хрватску федерацију и Републику Српску.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 15. 11. 1995.


17. 11. 1995. ЊУЈОРК

Пола кабинета председника БИЛА КЛИНТОНА преселило се данас у ДЕЈТОН, где мировни преговори за Босну, започети пре 17 дана, улазе у завршницу у којој би сваког тренутка могао да се најави мировни споразум.

Рано јутрос стигли су шеф америчког Пентагона ВИИЛИЈАМ ПЕРИ и командант НАТО СНАГА У ЕВРОПИ ГЕНЕРАЛ ЏОРЏ ЏУЛВАН. Вечерас се у Дејтон, у држави ОХАЈО, из Јапана враћа амерички државни секретар ВОРЕН КРИСТОФЕР. Прошле ноћи у Дејтон је допутовао саветник за националну безбедност шефа Беле куће ЕНТОНИ ЛЕЈК, који се већ састао са председником Србије СЛОБОДАНОМ МИЛОШЕВИЋЕМ и шефовима осталих преговарачких делегација.

Главни »кочничар« у том процесу сада је премијер муслиманске владе ХАРИС СИЛАЈЏИЋ, који од било кога друго на преговорима у Охају показује мање флексибилности и спремности на компромисе.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 18. и 19. 11. 1995.
 
 
< Претходни   Следећи >