Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow октобар 1995. г.
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

октобар 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
октобар 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
 

20. 10. 1995. САРАЈЕВО

Делегација Републике Српске састала се јуче у Београду са председником Србије СЛОБОДАНОМ МИЛОШЕВИЋЕМ, како би усагласили ставове за заједнички наступ у наставку мировног процеса.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 21. и 22. 10. 1995.


24. 10. 1995. ЖЕНЕВА

Медјународни ад хок трибунал у ХАГУ за ратне злочине у претходној Југославији посједује чврсте доказе да су на подручјима Крајине и Западне Славоније почињени ратни злочини и злочини против човечности, изјавио је данас у Женеви главни тужилац хашког суда РИЧАРД ГОЛДСТОН, на једном предавању под покровитељством УН.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 25. 10. 1995.


31. 10. 1995. ВАШИНГТОН

Мировни преговори у ДЕЈТОНУ, у ОХАЈУ, најбоља су шанса за мир од почетка рата у бившој БиХ, изјавио је вечерас у Вашингтону председник САД, БИЛ КЛИНТОН.

На конференцији за новинаре, одржаној у Белој кући, КЛИНТОН је изразио наду да ће преговори председника Хрватске, Србије и председника муслиманског председништва у Сарајеву довести до трајног мира у бившој БиХ«.

По његовим речима, земље чланице Контакт-групе предводјене САД »морају учинити све што је у њиховој моћи да помогну зараћеним странама«.

»Америка може помоћи странама да додју до решења, али не може наметнути мир«, рекао је КЛИНТОН изразивши мишљење да ће преговори успети »једино ако Америка и даље буде вођа мировних преговора. Своју опредељеност за вођство Америке у политичким преговорима он је потцртао америчком превлашћу у НАТО-у. И овом приликом КЛИНТОН је инсистирао на јединственој Босни, састављеној од два ентитета, слободним изборима и демократским институцијама владе.
 
Питања која, по његовим речима остају да се реше, јесу унутрашње границе хрватско-муслиманске федерације и Републике Српске, статус Сарајева, модалитети раздвајања сукобљених страна и процедура слободних избора.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 01. 11. 1995.
 
 
< Претходни   Следећи >