Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Гробница у Оџаку још скрива злочин Штампај Пошаљи
Среда, 11 јануар 2017
10.01.2017 12:02 | Горан Маунага

Бањалука - На мјесту масовне гробнице на српском православном гробљу у Оџаку, у којој се, према тврдњама свједока, налази пет тијела припадника Војске РС убијених након заробљавања 1992. године, још није отпочело ни пробно копање јер Тужилаштво БиХ не реагује на захтјев који му је упућен прије два мјесеца.

Предсједник Одбора за тражење заробљених, погинулих бораца и несталих цивила РС Марко Грабовац каже да је захтјев за пробно копање упутио Институту за нестала лица БиХ, Тужилаштву БиХ и Међународној комисији за тражење несталих, а да је о томе обавијестио и институције РС. Грабовац каже да је прије неколико година рађено на овом случају, али да је све 2012. године стопирао тадашњи директор Агенције за истраге и заштиту БиХ Марко Доминиковић, који је у октобру прошле године ухапшен са још осам припадника ХВО-а под оптужбом за ратне злочине почињене над Србима у Орашју.

- О овој гробници сам говорио на округлом столу прије два мјесеца на коме су били и представници Тужилаштва БиХ. Предмет сам у писаној форми тада прослиједио и њима и Институту за нестала лица БиХ - каже Грабовац.

Додаје да је податке о масовној гробници добио лично од свједока.

- Ту се налази пет убијених српских војника. Пробно копање требало је урадити прије зиме и снијега, али нема никаквог одговора од надлежних институција - каже Грабовац.

Сматра да и то доказује да Тужилаштво и дјелимично Институт за нестала лица опструишу тражење посмртних остатака убијених припадника српског народа и на подручју Посавине, а не само у Сарајеву или на Озрену.

- Тужилаштво не ради на тражењу 1.657 несталих припадника српског народа. Не ради на идентификацији 657 тијела која се налазе у три костурнице у РС. Осим што смо незадовољни радом Тужилаштва на том пољу, сматрамо да оно не ради ни на привођењу осумњичених за ратне злочине почињене над Србима на подручју Посавине и Крајине - рекао је Грабовац.

Члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Милутин Мишић каже да је Тужилаштву БиХ послао 15 писаних ургенција и да се једна од њих односи и на Оџак, али да још нема одговора. Мишић каже да је Институт за нестала лица у новембру прошле године Тужилаштву БиХ упутио захтјев за ексхумацију гробнице у Оџаку, али да се на томе стало.

- Пробна копања и ексхумације се не врше тамо гдје се налазе српске жртве, а обустављене су и тамо гдје су биле започете. То је дискриминација на националној основи. Зато сам Високом судском и тужилачком савјету БиХ поднио пријаву против вршиоца дужности главног тужиоца Тужилаштва БиХ Гордане Тадић због непоступања - каже Мишић.

У Тужилаштву нису жељели да дају коментар о оптужбама које су изнијели Грабовац и Мишић, нити о масовној гробници у Оџаку.

Свједок

Марко Грабовац је појаснио да му је свједок испричао да је пет војника Војске РС заробљено у Свилају на подручју оџачке општине. Након заробљавања су убијени, довезени и закопани у гробљу.

- Био сам ту недавно и видио да је на том мјесту нешто рађено. О томе сам у писаној форми обавијестио Институт за нестала лица БиХ - каже Грабовац.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Grobnica-u-Odzaku-jos-skriva-zlocin/226766.html





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >