Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1995. arrow септембар 1995. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

август 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
август 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
 
 
10. 08. 1995. НАПУЉ

Командант јужног крила НАТО пакта генерал ЛЕЈТОН СМИТ и командант снага УН за бившу Југославију генерал БЕРНАР ЖАНВИЈЕ склопили су данас у НАПУЉУ војни споразум о заштити »зона безбиједности« у бившој БиХ НАТО-вим авионима.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 11. 08. 1995.


11. 08. 1995. СТОКХОЛМ

Посредник Европске уније у преговорима о претходној Југославији КАРЛ БИЛТ оптужио је синоћ Хрватску да је агресијом на РСК проузроковала »највећу избјегличку катастрофу у овом варварском рату«.

Образлажући оптужбе упућене Хрватској због њене агресије на Српску Крајину, БИЛТ је рекао да поступци свих зараћених страна морају бити »судјени подједнако« и оцјенио да бјекство више од стотину хиљада Срба из Крајине пред хрватским јединицама представља »највећу избјегличку катастрофу у овом варварском рату«.

Загреб је, како подсјећа АФП, у понедељак одлучио да не сарађује са БИЛТОМ, након његове оцјене да је Хрватска агресијом на РСК »починила етничко чишћење«.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 12. и 13. 08. 1995.


11. 08. 1995. ВАШИНГТОН

Савезна Република Југославија затражила је јуче од Савјета безбједности УН да без одлагања предузме енергичну акцију поводом бруталне хрватске агресије на РСК, изражавајући огорчење што међународна заједница није до сада ништа учинила да заустави монструозну политику Хрватске према Србима у Крајини.

»Посебно је узнемиравајуће да Савјет безбједности није затражио од хрватских трупа да се повуку на позиције од прије агресије 04. августа и да су позиви за уводјење санкција према Хрватској игнорисани«, подвукао је амбасадор СРЈ при УН ДРАГОМИР ДЈОКИЋ.

ДЈОКИЋ је упозорио да Хрватска не би смјела да се упусти у овако широко планирану агресију да није имала подршку неких великих сила.

»Влади СРЈ није промакла чињеница да су САД потписале уговор о војној сарадњи са Хрватском. Амерички војни савјетници пружају хрватској војсци техничку и логистичку помоћ. САД, такође чврсто подржавају Муслиманско-хрватску федерацију у Босни и конфедерацију те федерације са Хрватском у покушају да се, формира антисрпски фронт на Балкану«, рекао је амбасадор Ђокић.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 12. и 13. 08. 1995.
 
< Претходни   Следећи >