Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1995. arrow децембар 1995. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

јул 1995. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
јул 1995. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8
Страна 9
Страна 10
Страна 11
 
 

16. 07. 1995. МАДРИД

Предсједник РС др РАДОВАН КАРАЏИЋ потврдио је данас да је »српска страна спремна да оконча рат у бившој БиХ, у замену за признавање права на самоопредељење, које је признато Словенцима, Хрватима и Македонцима.

Ако међународна заједница жели политичко решење конфликта, она мора пожурити, јер ће у супротном, Срби имати мање разумевања у разговорима о територијалној подели – упозорио је председник Српске у интервјуу мадридском »ЕЛ ПАИСУ«.

Говорећи о плану Контакт-групе за бившу БиХ, др КАРАЏИЋ је нагласио да је »план као цјелина мртав, али да његова суштина, а то је подела бивше Босне између хрватско-муслиманске федерације и РС, може да послужи као база за преговоре«.

Уколико Муслимани желе војно решење, у најбољем случају задржаће територије које тренутно контролишу. Уколико прихвате политичко решење, спремни смо на извесну попустљивост« - додао је предсједник РС прецизирајући да се политичком договору мора прићи одмах и да Срби не могу одустати од захтева за међународним признањем њихове државе«.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 17. 07. 1995.


16. 07. 1995. САРАЈЕВО

Комесар Комесаријата за избјеглице и хуманитарну помоћ РС ЉУБИША ВЛАДУШИЋ упутио је јуче писмо Високом комесаријату УН за избјеглице (УНХЦР) у коме се каже да је хуманитарна ситуација на подручју Српске више него алармантна.

»Достава помоћи је обустављена и у таквој ситуацији поставља се питање нису ли хуманитарни принципи потиснути у други план зарад остварења глобалних светских политичких циљева«, каже се у писму и додаје да се другачије не може објаснити понашање УНХЦР-а када је у питању достава хуманитарне помоћи у Сарајеву.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 17. 07. 1995.
 
< Претходни   Следећи >