Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Крвава Азра изручена БиХ Штампај Пошаљи
Четвртак, 24 новембар 2016
С. МИШЉЕНОВИЋ - Н. ЂУРИЋ | 22. новембар 2016 | Вечерње новости

После пет година притвора у САД, мучитељка Срба Азра Башић стигла у Сарајево да одговара за злочине. Ухапшена у
Азра Башић Фото: АП
Кентакију 2011. због имиграцијске преваре

АЗРА Башић, позната као Крвава Азра, осумњичена за ратне злочине над Србима у Дервенти 1992. године, изручена је данас Тужилаштву БиХ из САД на аеродрому у Сарајеву. Оптужена је да је од априла до јуна 1992. године на подручју Дервенте убила једног цивила и учествовала у намерном наношењу телесног и душевног бола и патње, те мучењу већег броја цивила српске националности заробљених у Дому ЈНА у Дервенти. Башићева је одмах након рата напустила БиХ и емигрирала у Кентаки, где је у марту 2011. године ухапшена и процесуирана због имиграцијске преваре, односно давања нетачних података америчким властима о учествовању у рату у БиХ.

- С обзиром на то да је на основу захтева правосуђа БиХ за Азром Башић расписана потерница, власти САД провеле су поступак њене екстрадиције и изручења правосуђу БиХ - саопштено је из Тужилаштва БиХ.

- Лично сам присуствовао и својим очима гледао кад је Азра Башић, вештим потезом специјалног ножа, заклала логораша Благоја Ђураша. Ту страшну сцену никако не могу да потиснем из сећања и спреман сам да о томе јавно сведочим - овако је, за "Новости", описао крвави пир Азре у казамату у Дервенти Драган Ковачевић (65), бивши логораш и крунски сведок крвавог пира некадашње припаднице регуларне јединице у некадашњем дервентском Дому ЈНА, у априлу ратне 1992. претвореног у злогласни логор за Србе.

- Азри је засметало што је тешко претучени Благоје лежећи на поду у локви крви, са белом пеном на устима, почео да кркља. Рекла му је да не кркља и потом му једну од оштрица свог специјалног ножа зарила у леву страну врата. Крв је шикнула по ламперији. Она се некако победнички осмехнула, као да је воду попила - присетио се тог кошмара Ковачевић, који и данас живи с тешким телесним оштећењима.

Ковачевић каже да је Крвава Азра, заједно са осталим хрватским и муслиманским војницима, на разне начине злостављала и мучила Србе.

- Били су скинути до паса и боси, гажени су чизмама док су пузили на клизавом поду од потока крви и стакла. Доносили би им и конопац на којем је био свезан чвор и терали их да га ставе у уста, после чега су њихови тамничари нагло повлачили конопац и чупали им зубе - присећа се тортуре Ковачевић.

Миле Кузмановић, који је у међувремену преминуо и није дочекао изручење Азре из САД, такође логораш који је преживео мучења у некадашњем Дому војске ЈНА у Дервенти и тортуру Азре, је рекао да je зa Дервенчане Азра монструм.

- Куда је Азра прошла са својом екипом, остала је пустош. Све куће су попаљене, целе породице су поубијане, муж, жена и деца. - говорио је он. - Терала ме је да једем со, да ми је само кап воде дала. Тукла је и труднице. Урезивала је људима ножем крстове на леђа, а онда преко тога сипала со.

ЛАЖНИ ИДЕНТИТЕТ

По једној верзији, Башићева је рођена 22. јуна 1959. године у Ријеци у Хрватској као Азра Алешевић, а по другој у Котарском код Добоја. Током рата 1. марта 1994. године, удала се за Неџада Башића. Кријући идентитет претходних година, користила је девојачка и венчана презимена, као и имена Азра Ковачевић и Изабела Башић.

У ЛОГОР НА УСКРС

Након упада хрватске војске у јутарњим сатима на Васкрс, 26. априла 1992. године, на десетине Срба је ухапшено и одведен у логор у Дом ЈНА у Дервенти. Кроз овај логор је прошло око 400 Срба, а на десетине их је побијено.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:636279-Krvava-Azra-izrucena-BiH






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >