Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Крвава Азра изручена БиХ Штампај Пошаљи
Четвртак, 24 новембар 2016
С. МИШЉЕНОВИЋ - Н. ЂУРИЋ | 22. новембар 2016 | Вечерње новости

После пет година притвора у САД, мучитељка Срба Азра Башић стигла у Сарајево да одговара за злочине. Ухапшена у
Азра Башић Фото: АП
Кентакију 2011. због имиграцијске преваре

АЗРА Башић, позната као Крвава Азра, осумњичена за ратне злочине над Србима у Дервенти 1992. године, изручена је данас Тужилаштву БиХ из САД на аеродрому у Сарајеву. Оптужена је да је од априла до јуна 1992. године на подручју Дервенте убила једног цивила и учествовала у намерном наношењу телесног и душевног бола и патње, те мучењу већег броја цивила српске националности заробљених у Дому ЈНА у Дервенти. Башићева је одмах након рата напустила БиХ и емигрирала у Кентаки, где је у марту 2011. године ухапшена и процесуирана због имиграцијске преваре, односно давања нетачних података америчким властима о учествовању у рату у БиХ.

- С обзиром на то да је на основу захтева правосуђа БиХ за Азром Башић расписана потерница, власти САД провеле су поступак њене екстрадиције и изручења правосуђу БиХ - саопштено је из Тужилаштва БиХ.

- Лично сам присуствовао и својим очима гледао кад је Азра Башић, вештим потезом специјалног ножа, заклала логораша Благоја Ђураша. Ту страшну сцену никако не могу да потиснем из сећања и спреман сам да о томе јавно сведочим - овако је, за "Новости", описао крвави пир Азре у казамату у Дервенти Драган Ковачевић (65), бивши логораш и крунски сведок крвавог пира некадашње припаднице регуларне јединице у некадашњем дервентском Дому ЈНА, у априлу ратне 1992. претвореног у злогласни логор за Србе.

- Азри је засметало што је тешко претучени Благоје лежећи на поду у локви крви, са белом пеном на устима, почео да кркља. Рекла му је да не кркља и потом му једну од оштрица свог специјалног ножа зарила у леву страну врата. Крв је шикнула по ламперији. Она се некако победнички осмехнула, као да је воду попила - присетио се тог кошмара Ковачевић, који и данас живи с тешким телесним оштећењима.

Ковачевић каже да је Крвава Азра, заједно са осталим хрватским и муслиманским војницима, на разне начине злостављала и мучила Србе.

- Били су скинути до паса и боси, гажени су чизмама док су пузили на клизавом поду од потока крви и стакла. Доносили би им и конопац на којем је био свезан чвор и терали их да га ставе у уста, после чега су њихови тамничари нагло повлачили конопац и чупали им зубе - присећа се тортуре Ковачевић.

Миле Кузмановић, који је у међувремену преминуо и није дочекао изручење Азре из САД, такође логораш који је преживео мучења у некадашњем Дому војске ЈНА у Дервенти и тортуру Азре, је рекао да je зa Дервенчане Азра монструм.

- Куда је Азра прошла са својом екипом, остала је пустош. Све куће су попаљене, целе породице су поубијане, муж, жена и деца. - говорио је он. - Терала ме је да једем со, да ми је само кап воде дала. Тукла је и труднице. Урезивала је људима ножем крстове на леђа, а онда преко тога сипала со.

ЛАЖНИ ИДЕНТИТЕТ

По једној верзији, Башићева је рођена 22. јуна 1959. године у Ријеци у Хрватској као Азра Алешевић, а по другој у Котарском код Добоја. Током рата 1. марта 1994. године, удала се за Неџада Башића. Кријући идентитет претходних година, користила је девојачка и венчана презимена, као и имена Азра Ковачевић и Изабела Башић.

У ЛОГОР НА УСКРС

Након упада хрватске војске у јутарњим сатима на Васкрс, 26. априла 1992. године, на десетине Срба је ухапшено и одведен у логор у Дом ЈНА у Дервенти. Кроз овај логор је прошло око 400 Срба, а на десетине их је побијено.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:636279-Krvava-Azra-izrucena-BiH






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >