Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow За шта се сумњиче бивши припадици ХВО у Орашју
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

За шта се сумњиче бивши припадици ХВО у Орашју Штампај Пошаљи
Петак, 04 новембар 2016
04/11/2016 | РТРС | Танјуг

Од 12 бивших припадника Хрватског вијећа одбране, у Орашју је у понедјељак ухапшено њих 10, док један није доступан полицији, а други је тешко оболио, пренијели су хрватски медији.

Десторици ухапшених је потом одређен једномјесечни притвор због постојања опасности од бјекства и утицаја на свједоке.

Ухапшени Иво Оршолић (64), Тадо Оршолић (56), Марко Доминковић (54), Јосо Недић (60), Марко Баотић (68), Марко Блажановић (61), Мато Живковић (52), Анто Живковић (57) и Стијепо Ђурић (51) терете се да су као припадници структура ХВО-а у Орашју, војне полиције ХВО-а и полицијских структура, као и стражари у логорима и објектима за заточење, починили ратни злочин над већим бројем жртава српске националности с подручја Орашја и околних мјеста од априла 1992. па до јула 1993.

Они се терете и за кривично дјело злочина против човјечности.

У рјешењу Суда БиХ наводи да је безбједносна ситуација у Орашју већ нарушена у прољеће 1992. и да је средином априла, према изјави свједока, који се води под бројем "један", дошло је до прекида наставе, те је један број дјеце напустио школу и само мјесто Орашје. То је, како се наводи, био период када се ствара атмосфера која ће наговијестити будући напад на српско становништво општине Орашје о чему, како се наводи у приједлогу, у својој изјави говори свједок забиљежен под бројем "два".

Даље се наводи постојане основане сумње да су осумњичени починили кривична дјела која која им се стављају на терет.

Тужилаштво БиХ у достављеном приједлогу наводи да су се на путним правцима који су из Орашја водили према дијеловима територија, а који су били насељени српским становништвом, налазили пунктови ХВО-а, те да на тај начин није дозвољен излаз с подручја општине Орашје српском становништву које до почетка маја 1992. није успјело да побјегне с подручја те општине која је била под командом ХВО-а, а о чему говори свједок, који се у тужилаштву води под бројем "три".

Такође, поступајући тужитељ наводи да из исказа свједока произилази основана сумња да је 9. маја 1992, од припадника Војне полиције под командом Пере Винцетића и припадника ПС Орашје које је у рацији, коју је предводио заповједник ПС Орашје Марко Доминковић, а све по наредби заповједника 106. бр. ХВО-а Ђуре Матузовића, извршена у селу Букова Греда, као једином мјесту с већинским српским становништвом под контролом ХВО Орашје.

Њихови припадници, након што су скупили све српско становништво села, пред месном трговином одвојили су поједине мушкарце и ликвидирали их. Том приликом су убијени Марко Максимовић, Мићо Гаврић, Зоран Максимовић, Лазар Васиљевић, Драго Цвијановић, Жарко Максимовић и Мишо Гаврић који је у време убиства био малољетан. Жене су вратили кућама, а све затечене мушкарце, након злостављања, ухапсили су и одвели у затвореничке објекте ХВО-а у Орашју и Доњој Махали гдје их затворили.

Поступајући тужитељ наводи и наредбу да се Срби изолују од од 11. јуна 1992. године, издату од заповедника 106. бригаде ХВО-а - Босанка Посавина, Орашје, а достављену Војној полицији 106. бригаде ХВО-а, начелнику сигурности бригаде и Станици јавне сигурности који су били задужени за извршење наведене команде, а коју дужност је, према наводима из приједлога, у наведеном периоду обављао осумњичени Ђуро Матузовић.

Како се наводи у приједлогу Тужилаштва БиХ, до сада је велики број осумњичених особа за кривична дјела успио је да се сакрије и побегне у суседне или друге државе, те на тај начин избећи кривично гоњење јер уз држављанство БиХ поседују и држављанство Хрватске.

У прилог тврдњи опасности од бијега, наводи тужитељ, иде и чињеница да је државна граница БиХ релативно "пропусна", те да осумњичени врло лако могу пријећи у Републику Хрватску користећи службене прелазе. Како је навео тужитељ, ову тврдњу нарочито поткрепљује то што је општина Орашје погранична општина према Хрватској, пренијели су хрватски медији.



http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=228639





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >