Одбрана генерала Младића: Одбацити дефектне и неисправне оптужбе |
Уторак, 25 октобар 2016 | |
25/10/2016 | 17:04 ⇒ 20:10 | РТРС
Одбрана генерала Ратка Младића поднијела је захтјев судском вијећу да се уздржи од одлучивања о оним дијеловима оптужнице које је у свом поднеску окарактерисала као дефектне и неисправне, тврдећи да ниједан од четири облика одговорности за која се Младић терети, немају ни временски нити територијални опсег. Према одлуци Хашког суда данас је посљедњи рок у којем одбрана мора да преда завршни поднесак који је лимитиран бројем ријечи и страна, и не може бити већи од 300 хиљада ријечи. Адвокат Миодраг Стојановић тврди да је одбрана генерала Младића имала процесне проблеме, јер су уложили жалбу на одлуку суда због окончања поступка, а да одбрани није омогућено да изведе преостала два заштићена свједока. Одбрана генерала Младића тражила је изузеће судија из жалбеног вијећа, јер су у ранијим предметима изнијели став у погледу постојања удруженог злочиначког подухвата, обима командне одговорности и квалификације догађаја у вези са Сребреницом.
- Ако је један од чланова судског вијећа који је судио у предмету генерала Галића рекао оцјену суда 2:1 да су Маркале одговорност Војске Републике Српске, да ли ико ко озбиљно размишља може очекивати да ће сада такав судија, након што је и жалбено вијеће са одлуком 3:2 одговорност за Маркале пребацило на ВРС, промијенити свој став. Дакле, предрасуде код тих судија постоје - каже Стојановић.
Одбрана генерала Младића тврди да они који су учествовали у писању осуђујуће пресуде Радовану Караџићу сада помажу судијама у процесу против генерала Младића. У данашњем приговору на оптужницу, Младићеви браниоци Бранко Лукић и Миодраг Стојановић тврде да је 106 инцидената у опужници наведено "нејасно" у погледу "временског периода" у којем су се догодили, "броја жртава", "локација" и "идентитета починилаца". Временски периоди у којима су, по оптужници, злочини почињени, "недопустиво су широки", што је отежало припреме за одбрану, тврде Младићеви адвокати. То, по одбрани, ствара и "неизвесност да ли су све жртве... страдале у једном или више догађаја". Браниоци приговарају и да је одговорност генерала Младића оптужницом проширена и на време пре 12. маја 1992. када је он био именован за команданта ВРС. Употреба термина "најмање", "приближно", "више од", "неколико", при одређивању броја страдалих у оптужници, "недопустиво је", тврде браниоци. Кад у оптужници пише "један број" жртава, у документима Тужилаштва "то значи све од пет до 800 жртава", истиче одбрана у приговору. Нејасно одређена попришта злочина наведених у оптужници онемогућила су, по одбрани, оптуженом да утврди "да ли су наведени злочини почињени у подручјима у којима су оперисале јединице биле под његовом ефективном контролом", као и да ли се то догодило "у борбеном окружењу или за време легитимне војне операције". Младићеви браниоци тврде и да је "оптужница пропустила да у довољној мери идентификује починиоце" злочина, прибегавајући неодређеним терминима попут "укључујући". Тужиоци су, како тврди одбрана, "пропустили да објасне наводну везу починилаца са ВРС и њихову интеграцију у ланац команде ВРС". Такође, "нису навели идентификујуће информације за директне починиоце, попут тога којој су формацији припадали". - Прихваћен је наш захтјев за жалбу и то је сада нешто што нас је итекако одвратило или одвојило значајно вријеме и ресурсе, у смислу писања завршног поднеска. Међутим, са данашњим даном ми немамо одговор суда да ли ће нам тај рок продужити и ми се понашамо као да тог продужења нема и ноћас до 24 сата морамо предати завршни поднесак - каже Стојановић. Петог децембра почиње изношење завршне ријечи тужилаштва и одбране и трајаће десет дана. Тим одбране генерала Младића изрицање првостепене пресуде очекује до краја 2017. године. http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=227174 |
< Претходни | Следећи > |
---|