Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Тужилаштво тражи осуђујућу пресуду за злочине над Србима у Кладњу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво тражи осуђујућу пресуду за злочине над Србима у Кладњу Штампај Пошаљи
Петак, 23 септембар 2016
САРАЈЕВО, 23. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - На суђењу за злочине почињене над српским цивилима у Ступарима на подручју Кладња, Тужилаштво БиХ је у завршној ријечи затражило осуђујућу пресуду за седморицу оптужених.

Тужилац Маријана Чобовић је у завршном излагању затражила да некадашњи припадници полиције и Територијалне одбране Сафет Мујчиновић, Осман Гогић, Селман Буснов, Нусрет Мухић, Неџад Хоџић, Зијад Хамзић и Рамиз Халиловић буду проглашени кривим.

Она је истакла да је Тужилаштво БиХ несумњиво доказало да су оптужени одговорни за незаконито затварање српских цивила у Ступарима, као и за премлаћивање и нечовјечно поступање.

Чобовићева је подсјетила на исказе свједока који су допринијели доказивању навода из оптужнице.

Свједок Ифета Хрњић је у исказу навела да је у својству тужиоца у Кладњу сазнала да су у Ступарима затворени српски цивили и да о томе није обавијештено тужилаштво.

Ову чињеницу, како је напоменула Чобовићева, потврдио је и свједок Осман Чучак, који је тада вршио функцију предсједавајућег Ратног предсједништва у Кладњу.

Многи свједоци су говорили о незаконитом затварању српских цивила у станове у Ступарима и да је оно извршено по наредби оптуженог Мујчиновића, преноси Бирн.

Свједок Илија Јовичић рекао је на суђењу да је са групом становника тражио помоћ од оптужених Мујчиновића и Халиловића, који су га позвали да "сиђе у Ступаре" и поручили да ће "сви Срби бити размијењени за десетак дана".

У завршном излагању, Чобовићева је подсјетила и на исказе других свједока који су говорили о сусрету са оптуженим Мујчиновићем и Халиловићем, који су их упутили у Ступаре.

Она је подсјетила на исказ свједока Витомира Андрића, који је рекао да се затворенима у Ступарима по доласку обратио Мујчиновић и поручио им да "нема изласка из града и кретања без наредбе".

Тужилаштво сматра да је исказима већине свједока доказало да је оптужени Мујчиновић допуштао физичко и психичко малтретирање затвореника у Ступарима, које су вршили неки од припадника полиције оптужени у овом предмету.

Свједок Радомир Ђоковић рекао је да је више пута претучен приликом заточеништва, док је свједок Илија Јовичић изнио сазнања да је оптужени Нусрет Мухић ударао затвореног Ранка Мартиновића.

Чобовићева је подсјетила на исказе свједока који су говорили да су Мухић и Гогић ударали Милоша Челића.

Свједок Мирче Мартиновић, како је навела Чобовићева, рекао је да га је оптужени Неџад Хоџић током испитивања о наоружању ударао по наредби Сафета Мујчиновића и Нусрета Мухића.

Тужилаштво сматра да су искази многих свједока, укључујући и оптуженог Мухића, указали да је оптужени Селман Буснов, у својству некадашњег начелника Станице јавне безбједности Кладањ, одговоран за затварање српских цивила и нечовјечно поступање према њима у становима просвјетних радника у Ступарима.

Завршна ријеч одбране првооптуженог Сафета Мујчиновића заказана је за 21. октобар.


http://www.srna.rs/novosti/435801/tuzilastvo-trazi-osudjujucu-presudu-za-zlocine-nad-srbima-u-kladnju.htm





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >