Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

У току ексхумација у бившем логору "Виктор Бубањ" у Сарајеву Штампај Пошаљи
Уторак, 20 септембар 2016
20/09/2016 |  15:20 ⇒ 16:19 | РТРС

У кругу Суда и Тужилаштва БиХ, бившем логору за Србе Виктор Бубањ, истражиоци Сипе и Тужилаштва, данас су трагали за посмртним остацима убијених у протеклом рату.

Фрагменти костију које су у петак случајно пронашли грађевински радници, предмет су спорења Института за нестала лица и Тужилаштва БиХ.

Портпаролка Института Лејла Ченгић тврди како је ријеч о људским костима,а портпарол Тужилаштва Борис Грубешић да је ријеч о костима животињског поријекла.

Незванично, о поријеклу дијела пронађених фрагмената, патолог Хамза Жујо није могао данас да се изјасни. Током данашњег ископавања пронађени су дијелови мушке обуће.

Поред ешалона истражилаца, постаје нажалост бх пракса, да људске кости проналазе грађевинари. Након, Козловца код Тузле -прије само неколико седмица, гдје људске кости овог или оног рата и даље газе животиње и ломе грађевинске машине, неочекивани ископ у судском комплексу.

И поново контрадикторне информације о поријеклу. Пријеподне је портпаролка Института за нестала лица тврдила како су кости људског поријекла.

Послијеподне њен колега из Тужилаштва Борис Грубешић – каже животињског су поријекла. У стилу наметнутог врховног тумача – каже и да су за информације једино они овлашћени.

Како год – овлашћени су приступ микро локацији изричито забранили новинарима. Но – по дворишту машина им је копала цијели дан. И дефинитивно пронашла остатке мушке обуће, што је потврдила и поступајући тужилац Сања Јукић. Да ли ће за Тужилаштво и тај доказ бити смјештен међу животињске остатке!?

Не би чудило за ово мјесто давно окаљане правосудне етике. Јер судије и тужиоци који су ратних година неписмене 70-огодишње старице пресуђивали за наводно снајперисање, бх правосуђем и данас ведре и облаче. Попут тужиоца Ибре Булића, судија Даворина Јукића и Шабана Максумића или вјечног директора у потрази за само несталим Бошњацима, Амора Машовића. Сви они били су чести посјетиоци унутар крвавих зидина комплекса, у којем је од батина умрло најмање 70 Срба.

Знају породице жртава и српски члан Институтта и најмање двије микро локације унутар комплекса за које преживјели логораши и свједоци тврде – да су гробнице. Уз услов да кости нису премјештане.

Остатке жртава сарајевског Аушвица, породице и комшије проналазиле су у јами Казани. Или у
сарајевској иловачи – у и око комплекса – који би требало да буде морална и правосудна вертикала! Али како када ни властито двориште поспремили нису?



http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=221624






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >