Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Горажде arrow Меркез и други: Обиљежена за читав живот
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Меркез и други: Обиљежена за читав живот Штампај Пошаљи
Четвртак, 08 септембар 2016
08.09.2016 | BIRN | Justice Report
Свједокиња Државног тужилаштва је рекла да је виђала оптужене Ибру Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића у просторијама Министарства унутрашњих послова (МУП) у Горажду.


Судско вијеће је на почетку рочишта казало да свједокиња није тражила мјере заштите, али да не жели да се њено име објављује у јавности.

Свједокиња је испричала како ју је војска заједно са осталим мјештанима села Бучје (опћина Горажде), 15. јула 1992. године, одвела на Требешко брдо, гдје су били седам дана и гдје су се дешавале “разне тортуре”. Навела је како је једна група пуштена, а друга од преко 30 особа, у којој је била и она, је спроведена у зграду полиције у Горажду.

Према ријечима свједокиње, ту су били смјештени у три ћелије, у којима су били “катастрофални услови”. Додала је да су накнадно добили лонац да врше нужду у ћошку, да су имали јако лошу исхрану и губили на тежини, те да су се чак појавиле и вашке. Свједокиња је навела и да се једна особа покушала убити, те да су неки Бучјани и умрли.


“Мислим да је Ибро Меркез био главни кад смо тек дошли. А послије Меркеза је био Брацо Богунић”, казала је свједокиња, појаснивши да је то чула од полицајаца и чистачица.

Меркез, Богунић и Хурић
су оптужени да су на подручју Горажда у периоду од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. године, наредили и учествовали у убиствима и затварањима више од 100 цивила старосне доби од седам до 70 година. Према оптужници, Меркез је био начелник Станице јавне безбједности (СЈБ) Горажде и члан Ратног предсједништва Скупштине општине Горажде, Богунић начелник СЈБ-а, а Хурић командир станице полиције у том граду.

Меркеза и Богунића је, како је навела свједокиња, обично виђала у згради полиције “кад су ишли на испитивање”.

Богунића је, како је додала, знала из виђења више него Меркеза. Присјетила се како је једне прилике, док су чистили просторије МУП-а, питала Богунића да узме корицу хљеба или нешто гардеробе уколико нађе, те да је он рекао да може.

Што се тиче оптуженог Хурића, свједокиња је рекла да је чула за њега, те да га је виђала у МУП-у, али се није могла сјетити да ли је комуницирао с њом. У унакрсном испитивању је истакла да га је виђала “по ходницима”.

Свједокиња је испричала и да је у МУП-у остала око осам мјесеци, након чега је била одведена у насеље на улазу у Горажде. Додала је и да је против ње вођен поступак ради нелегалног држања оружја, али да је побјегла прије изрицања пресуде.

Говорећи о посљедицама, свједокиња је рекла да је “обиљежена за читав живот”, те истакла да је осјетила јак страх и да је данима носила жилет у џепу у случају “ако дође до тога да нешто уради”.

Суђење ће се наставити 22. септембра.


Аутор: Ламија Гребо



http://detektor.ba/merkez-i-drugi-obiljezena-za-citav-zivot/





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >