Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1994. arrow новембар 1994. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

октобар 1994. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
октобар 1994. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
 
 

25. 10. 1994. БАЊАЛУКА

Командант мировних снага за бившу Југославију генерал БЕРТРАН ДЕ ЛАПРЕЛ изјавио је за париски »МОНД« да постоје велике разлике између Уједињених нација и НАТО-а у погледу рјешавања кризе у бившој БиХ.

ДЕ ЛАПРЕЛ је нагласио да је НАТО »војна организација која покушава да одреди непријатеља, да демонстрира сопствени војни утицај и оствари побједе«.
Он је, према »МОНДУ«, поред српских и муслиманских снага, означио и НАТО као пријетњу успјеху мисије УН у бившој БиХ. »Задатак УН је одржавање мира и покушај да се он оствари«, истакао је ДЕ ЛАПРЕЛ.

»Функционери НАТО-а и УН се већ дуже вријеме не слажу који је најбољи начин за рјешавање кризе у бившој БиХ, јер се њихови ставови из основа разликују и нема изгледа да ће бити лако ријешени«, истиче »МОНД«.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 26. 10. 1994.


28. 10. 1994. САРАЈЕВО

Командант Сарајевско-романијског корпуса ВРС генерал-мајор ДРАГОМИР МИЛОШЕВИЋ издао је јутрос наредјење свим командантима бригада да о сваком нападу Муслимана одмах обавијесте снаге УН, а потом узврате на напад по одобреном циљу у муслиманском дијелу Сарајева.

»Одмазду не чините без разлога и никада ватру не отварајте први. Наша је обавеза да представници војног врха генерали ГВЕРО, МИЛОВАНОВИЋ и БОРИЋ, командант 2. крајишког корпуса. Општине захваћене агресијом представљали су предсједници општина, извршних одбора и СДС-а.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 31. 10. 1994.




AddThis Social Bookmark Button


 
< Претходни   Следећи >