Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Истина о злочинцима из Буковице Штампај Пошаљи
Недеља, 31 јул 2016
М. СЕКУЛОВИЋ | 30. јул 2016. 10:34 | Вечерње новости

Специјални тужилац најавио истраге о ратним злочинима држављана Црне Горе на територији друге државе. У припреми два предмета, један је о учешћу муслимана у масакру Срба у Чајничу

ЗЛОЧИН који се догодио 14. фебруара 1993. године, када је муслиманска паравојска, долазећи с територије Црне Горе, масакрирала неколико десетина деце, жена и стараца у околини Чајнича, уз активну помоћ житеља пљеваљске Буковице, ускоро ће се наћи у Специјалном тужилаштву Црне Горе.

Наиме, како је изјавио Миливоје Катнић у Скупштини Црне Горе представљајући годишњи извештај, ово тужилаштво припрема материјал за нове поступке о ратним злочинима.

- Специјално тужилаштво испитује поступање црногорских држављана у неколико случајева у којима се сумња да су почињени ратни злочини. Основано се сумња да су ратни злочин починили грађани Црне Горе ван наше територије - образложио је Катнић одговор на питање посланика, истичући да тужилаштво има одличну сарадњу са колегама из Србије и Босне и Херцеговине.

- Припремају се два предмета која ће бити уступљена Специјалном државном тужилаштву када су у питању ратни злочини. Један предмет је у истрази у Босни и Херцеговини, где се проверавају поступци грађана Црне Горе - навео је Катнић.

Специјални тужиоци су, иначе, ишли у Хаг, где је у Трибуналу постигнут договор да им у октобру или новембру буде омогућено да уђу у базу податка.

- Те податке ћемо да искористимо како бисмо проверили да ли у догађајима који се тамо испитују постоје активности наших грађана за основану сумњу да су починили дела ратних злочина - додао је још Катнић.

Код главног специјалног тужиоца Црне Горе већ су списи предмета ратног злочина над цивилима српске националности у селима Шапићи, Поникве, Гламочевићи и Бућковићи, затим Пријемет и Тројан, у општини Чајниче, у којем су, као што су "Новости" писале, активно учествовали и држављани Црне Горе. Тачније, муслимани с подручја пљеваљске Буковице, који не само што су омогућили несметан пролаз муслиманским паравојскама преко територије Црне Горе, већ су неки од њих били и учесници покоља над цивилима.

Црногорско правосуђе, упркос најавама бивше врховне државне тужитељке Ранке Чарапић, 2009, није процесуирало неке од осумњичених, већ је предмет уступило колегама из БиХ. Тако је Тужилаштво БиХ формирало предмет у вези са ратним злочином над српским становништвом који је почињен 14. фебруара 1993. Међу процесуиранима за ликвидацију 25 цивила налазе се осморица држављана Црне Горе: Џафер и Самир Бунгур, Џемо Бавчић, Сејфо и Шефкс Османагић, Ешреф Бунгур, Суад и Јусуф Моћевић.

"Новостима" је из Кантоналног тужилаштва у Сарајеву пре неколико година потврђено да је покренута истрага у случају "Чајниче", али не против свих 38 муслимана с подручја Буковице, колико их је обухваћено кривичном пријавом. Тужилаштво располаже доказима да су у зверским ликвидацијама, одвођењу у заробљеништво, силовањима и излагању тортури учествовали мештани овог села у околини Пљеваља.

ЗВЕРСКИ МАСАКРИРАНИ

- НИЈЕ тајна да су екстремисти из пљеваљске Буковице водили муслиманску војску из БиХ и учествовали у злочину, показујући нечувену бестијалност. Убили су тринаестогодишњег Жељка Машића и потом га масакрирали, ломећи му мртвом зубе. Тражимо да они који су се иживљавали над покојном Полком Дачевић (30) и крвнички масакрирали Трифка Дачевића (66) коначно седну на оптуженичку клупу - каже Ратко Машић, рођак неколицине ликвидираних Срба, показујући копију кривичне пријаве коју је против 38 грађана Црне Горе поднео Милорад Живковић, начелник полиције у Чајничу.

НАСТРАДАЛЕ ПОРОДИЦЕ

У СЕЛИМА Поникве, Гламочевићи и Бућковићи убијени су: Његош, Полка, Душанка, Бранко и Ивана Машић, Трифко, Божо и Станојка Дачевић, Душко Катана, Вучко и Стево Ковачевић, Чедо Поповић, Душан Чокорило, Даринка Пјевић, Жељко Машић и Мирко Крнојелац. У Гламочевићима су убијени: Милан Вујовић, Ратко Крезовић, Радован Станичић, Алекса Танасковић, Тодор Јањић и Мирко Ласица. У Бучковићима су масакрирани: Млађен Дракула, Никола Пљеваљчић и Владо Ћуковић.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:617558-Istina-o-zlocincima-iz-Bukovice








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >