Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Разговори о Сребреници
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Разговори о Сребреници Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 јул 2016
Д. И. В. | 18. јул 2016. Вечерње новости

Плакат серије трибина „Разговори о Сребреници“ и домаћин скупа пуковник авијације Милорад Ђошић
У Београду вечерас почиње значајна конференција о догађајима у Сребреници, која ће трајати четири дана. О “хашкој верзији” говоре истраживачи, команданти ВРС

У Београду ће од данас до 21. јула бити одржана важна четвородневна конференција на тему “Сребреница, јуче, данас и сутра”. У просторијама грађанског удружења “Ћирилица - Добрица Ерић”, у Скрелићевој 12, са почетком од 19 часова, пред Београђанима ће говорити петнаестак истраживача, адвоката, публициста и некадашњих официра ВРС који наводни геноцид над муслиманима 1995. посматрају кроз српску “диоптрију”. Њихова сведочења пред Хашким судом и књиге и студије указују на “климавост” званичног хашког сребреничког наратива.

- Дане о Сребреници отвориће Млађан Цицовић, представник Владе РС у Србији - каже Милорад Ђошић, домаћин. - Из овог градића долазе нам Младен Грујичић, српски кандидат за новог градоначелника Сребренице, парох сребренички Александар Млађеновић и Милован Миловановић, председник СО. Говориће и Миливоје Иванишевић, истраживач догађаја у Подрињу, а биће представљена и књига публицисте Љиље Булатовић “Сребреница - лаж и подвала српском народу”.

Другог дана скупа биће представљене студије недавно преминулог експерта одбране пред Хашким трибуналом пуковника Ратка Шкрбића. Драган Вујичић, новинар “Новости”, представиће своју књигу “Сребренички круг”.

- Посебно нам је задовољство да у уторак угостимо др Рајка Корњу из Румуније - вели Ђошић.

“Како је заиста било” у операцији ВРС “Криваја” 1995, говориће један од њених главних протагониста генерал Винко Пандуревић, тада командант Зворничке бригаде. Адмирал Бошко Антић, некада први човек наше Школе националне одбране, представиће своју студију о Сребреници коју је правио за потребе Владе РС а у којој су изнети сви војни аспекти догађаја у Подрињу у ратним годинама. Александар Павић, из Фонда стратешке културе из Москве, разматраће међународну димензији сребреничке приче. Они ће говорити у среду 20. јула.


ГОСТ ИЗ НОРВЕШКЕ

- У четвртак 21. говориће Норвежанин Уле Флум, аутор два за Запад контроверзна филма “Среберница - издани град” и “Сарајевски рикошет” - каже Ђошић. Оба филма биће приказана после његовог обраћања.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:615574-Srpska-prica-o-Srebrenici





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >