Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилац му оптуживао војнике, Орић разрађивао тактику за изборе Штампај Пошаљи
Понедељак, 06 јун 2016
06/06/2016 | РТРС
Пред Судом БиХ почело је суђење бившим припадницима тзв. Армије БиХ из Сребренице Изету Арифовићу званом Ћиза, Суаду Смајловићу званом Шошон, те Амиру Салиховићу Аркану оптуженим да су у јуну и јулу 1992. године починили ратни злочин над најмање девет српских заробљеника из Залазја.

За ликвидације више од 3.200 подрињских Срба ово је тек друга оптужница коју исписује бх. Тужилаштво. И обје су за убиства Срба из Залазја. Прва је написана ратном команданту Сребреницу Насеру Орићу и Сабахудину Мухићу који је баш као и Арифовић, Смајловић и Салиховић Орићев војник. Оптужени Орић и данас је био уз своје ратне сараднике.

Са оптужницом или без ње Орић и бројни Орићевци – ушетали су данас са слободе у судницу Суда БиХ. Дочекали су их, Орићу већ познато судско вијеће и адвокати. И док је ратни господар Сребренице у публици, самоувјерено разрађивао тактику како да на предстојеће изборе у тај градић довуче што више Бошњака, тужилац Мирослав Јањић је за његове ратнике, читао оптужницу.


Првооптужени Арифовић крив је за убиство Живана Продановића у братуначком насељу Ратковићи почињено 21. јуна `92. године. Крив је и за убиство једног од девет српских заробљеника из Залазја, који су транспортовани камионом до полицијске станице у Сребреници. Тужилац је навео: "Попео се на задњу гуму камиона, аутоматску пушку наслонио на страницу камиона прислонивши цијев пушке у предјелу стомака и испалио четири-пет хитаца у стомак цивила српске националности што је за посљедицу имало смрт".

Заједно са Смајловићем, Арифовић је, према наводима оптужнице, ликвидирао још два српска заробљеника. Скрнавили су и пуцали у још седам тијела, која су, већ била утоварена на камион. Салиховић је био за воланом камиона. И живе и мртве одвезао је у непознатом правцу. Тужилац Јањић наводи: "Да би скелетни остаци Ракић Миодрага, Глигорић Љубише, Глигић Недељка, Цвјетиновић Ивана, Симић Петка, Симић Бранка, Тубић Миладина, Вујадиновић Драгомира били пронађени на локалитету Залазја 2010. године, док се Јеремић Марко још увијек води као нестала особа".

Ове тврдње тужилац ће каже, доказивати уз помоћ 37 свједока, од којих ће један свједочити и под мјерама заштите и посредством видео линка. И баш на кредибилитет тог заштићеног, одбрана је одмах атаковала.

– Ја вам тврдим часни суде да се цијела оптужница заснива на исказу само једног заштићеног свједока - рекла је Лејла Човић, адвокат оптуженог Изета Арифовића.

Предмет Орић пратиле су невиђени и истовремено некажњени скандали и притисци. У судници су ишчитавана рјешења о ревизији датирана, гле чуда, након подизања оптужнице. Према тим рјешењима Орићеви ратни саборци напрасно су брисани из војне евиденције и то након што су постали свједоци у предмету. Заштићени свједок О1 јавно је проговорио о малтретирању и застрашивањима којима је изложена његова породица настањена у Федерацији. Јавна је тајна и да су Орићевци обилазили и остале свједоке у том предмету и њихове породице. А против тужиоца је исписана, испоставило се касније, лажна кривична пријава.

Да ли ће нам по истом сценарију и у овом предмету бити приређена иста или слична изненађења? У правним државама недопустива! Или строго кажњива! У БиХ – непримјетна!


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=205019




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >