Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ексхумација у јами Радача обустављена Штампај Пошаљи
Четвртак, 09 јун 2016
09.06.2016 12:03 | Горан Маунага
Сарајево - Ексхумација у јами Радача код Мостара поново је обустављена након што је Савјет министара одбио захтјев Тужилаштва БиХ да им обезбиједи додатна два милиона марака за наставак посла на три локације.

Захтјевом Тужилаштва БиХ осим јаме Радача обухваћена је и ексхумација у Јакариној коси код Приједора и санација масовне гробнице на депонији у сарајевском насељу Бућа поток. Савјет министара је недавно усвојио информацију Министарства финансија и трезора о захтјеву Тужилаштва да им буде одобрен новац из текуће буџетске резерве и позвао Тужилаштво да прерасподјелом новца у свом буџету обезбиједи финансирање планираних активности. Захтјев Тужилаштва БиХ је одбијен јер је у буџетској текућој резерви за 2016. годину планирано укупно 599.000 марака и тај новац је предвиђен за непланиране трошкове.

Члан Савјетодавног одбора Института за тражење несталих лица БиХ Милан Мандић казао је да је ексхумација у јами Радача обустављена.

- Тражење енормне суме новца и логично одбијање тог захтјева је само изговор и покриће за планирану обуставу ексхумације у Радачи. То је учињено када је ексхумација показала да је велики број посмртних остатака помијешан са бетоном којим је јама заливена након што су у њу бачена тијела - казао је Мандић.

Он је истакао да су у јами Радача завршила тијела српских и бошњачких жртава, али и непослушних и неподобних Хрвата.

- Највећи дио свих посмртних остатака ту је довезен након рата. Истина до које бисмо дошли завршетком ексхумације би потресла БиХ и са злочином повезала високопозициониране функционере. То је упалило црвену лампицу за хитну обуставу ексхумације. Најбољи начин за то било је тражење огромне суме новца јер се знало да то нико не може да одобри. На локацији код јаме Радача сада нема никога - каже Мандић.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић тврди да процес ексхумације није заустављен иако је Савјет министара донио одлуку да нема ништа од додатног новца за ексхумације.

- Надамо се да ће проблем бити ријешен и да ће да се изнаћи средства јер су ексхумације изузетно важан процес - рекао је Грубешић.

Тужилаштво БиХ недавно је саопштило да је наставак ексхумације у јами Радача под знаком питања због тога што је Министарство финансија и трезора одбило захтјев за одобравање потребног новца.


Костурнице

Милан Мандић каже да на сједници Управног одбора Института за тражење несталих лица БиХ, која је одржана у уторак, није одобрено пребацивање 400.000 КМ на рачун комуналног предузећа у Високом за чување посмртних остатака.

- То су блокирали српски представници у Управном одбору због махинација са тим новцем. Први пут за осам година, од формирања Института за нестала лица, српски представници били су једногласни у некој одлуци - каже Мандић.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Ekshumacija-u-jami-Radaca-obustavljena/210919.html






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >