Официр Унпрофора: Страдање на Маркалама изазвао експлозив испод тезге |
Четвртак, 28 април 2016 | |
Бета | 28. април 2016.
Сведочећи у одбрану Ратка Младића, бивши војни посматрач УН Јан Сехерс изјавио је да је било готово сигурно да босански Срби нису испалили гранату која је на сарајевској пијаци убила и ранила десетине грађана ХАГ/БЕОГРАД - Сведочећи у одбрану Ратка Младића, бивши војни посматрач УН Јан Сехерс (Сегерс) изјавио је данас пред Хашким трибуналом да је било готово сигурно да босански Срби нису испалили гранату која је на сарајевској пијаци Маркале, у фебруару 1994, убила и ранила десетине грађана. "УН су увек говориле да не знају ко је испалио гранату, али је било готово сигурно да то нису били Срби", назначио је Сехерс у писаној изјави коју је одбрана увела у спис. Он је посведочио да су му истражитељи који су били на лицу места пренели да је експлозију на Маркалама изазвао "експлозив постављен испод тезги".
По оптужници која генерала Младића (74), тадашњег команданта Војске Републике Српске, терети за терорисање становништва Сарајева гранатирањем и снајперисањем, ВРС је 5. фебруара 1994. испалила минобацачку гранату која је убила 66 особа, а ранила 140 грађана.
Док су га унакрсно испитивали тужиоци, Сехерс је, међутим, рекао да је у Сарајево дошао у октобру 1992, да је град напустио у марту 1993. и да се више није враћао. На питање тужилаца и председавајућег судије Алфонса Орија да ли је у фебруару 1994. био у Сарајеву, сведок је одговорио негативно. Истовремено, Сехерс је, међутим, инсистирао да је у време експлозије на сарајевској пијаци у којој је погинуло око 60 људи био "официр за везу" у команди Унпрофора у Сарајеву. Како је рекао, касније, када је службовао у Загребу, видео је шифрирани извештај о тој експлозији, који је упућен у седиште УН у Њујорку, у којем је било наведено да је експлозив био подметнут под тезгу на Маркалама. Сехерс је изјавио и да је Армија БиХ намерно отварала ватру из непосредне близине болнице на Кошеву и команди Унпрофора, како би изазвали српску артиљерију да гранатира те објекте. Док је службовао у региону Бихаћа, Сехерс је, како је казао, "знао да Пети корпус АБиХ сваке недеље хеликоптером допремао 10 милиона немачких марака за оружје и муницију". Навео је да се један хеликоптер био срушио и да су тако пронађени докази. Сехерс је у писаној изјави, чији је сажетак у судници прочитао Младићев бранилац Драган Иветић, нагласио да је "видео како се из једног хеликоптера износи муниција, под контролом (команданта Петог корпуса АБиХ Атифа) Дудаковића". Војници АБиХ су га видели, пуцали на њега и ухапсили га, о чему је касније известио надређене у УН. Одговарајући на питање тужилаца, Сехерс је потврдио да је у Сарајеву "видео да ВРС пуца на цивиле...док обављају свакодневне послове". Сложио се и да у граду, када је у њега дошао с јесени 1992, није било ни воде ни струје. "Људи су живели у паничном страху да се сваког момента може пуцати на њих", рекао је сведок, прихватајући и сугестију тужилаца да је ватра ВРС била "распршена по граду". Сехерс се са заступницом оптужбе, међутим, није сложио да ватра ВРС "није била везана за војне циљеве". "Било је излазне ватре из центра Сарајева, а Срби су на то одговарали добро циљаном ватром. Није било да тек тако пуцају", рекао је Сехерс. На сугестију да ВРС није погодила минобацаче на Кошеву, него саму болницу, белгијски официр је описао да је, након што је из близине болнице АБиХ пуцала на српске положаје, српски официр за везу протестовао код Унпрофора да "то мора престати, иначе ћемо узвратити, јер они су то сами навукли себи на главу". "Минобацачи су већ били отишли, а они су погодили болницу и нанели велику материјалну штету", посведочио је Сехерс. Оптужница генерала Младића терети и за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ који је у шест општина имао размере геноцида и узимање за таоца припадника Унпрофора, 1992-95. http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:602825-Oficir-Unprofora-Stradanje-na-Markalama-izazvao-eksploziv-ispod-tezge |
< Претходни | Следећи > |
---|