Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Имам из Бара страдао као џихадиста у Сирији Штампај Пошаљи
Петак, 22 април 2016
Извор: Бета, B92.net петак, 22.04.2016. | 15:03
Бар -- Некадашњи имам из Бара Адем Мустафић пети је држављанин Црне Горе који је погинуо ратујући у редовима Исламске државе, потврђено је у Бару.


Мустафић је био имам у једној од џамија у Бару и пре три године је напустио службу и придружио се Исламској држави у Сирији, потврдио је Радију Слободна Европа (РСЕ) главни барски имам Мујдин Милаими.

Црна Гора се последњих година суочава с врбовањем и одласком њених држављана у редове Исламске државе. Процењује се да на страним ратиштима има од десетак до више десетина црногорских држављана, а у последње време је забележена и појава "повратника".

Држава законом усвојеним прошле године кажњава одлазак на страна ратишта као и било какву помоћ учесницима на фронтовима ван Црне Горе. Последње процене Исламске заједнице, објављене у медијима у марту, указале су да се девет припадника Исламске државе вратило с ратишта у Црну Гору.

Они су под сталним надзором црногорских безбедносних служби, а међу њима има и оних који су под истрагом. Повратници, припадници радикалних исламистичких група и тумачења ислама отворено су се супротстављали Исламској заједници Црне Горе.

Главни имам у Бару Милаими је казао Слободној Европи да Исламска заједница улаже "велике напоре" да одврати младе људе од "погрешног пута". Према његовим речима, страдали Мустафић је "имао своје идеје и нико није могао да га спречи да уради то што је урадио".

"Преко својих мрежа и људи који се баве тиме укључио се у ту аферу и ту причу. А када се ту уђе, изгледа више нема повратка. Нажалост, његова судбина је била таква", рекао је Милаими.

Он није могао да каже ништа о начину "регрутације", логистици и рутама којима ти људи одлазе у редове Исламске државе.

"То је та међународна мрежа. Из целога света људи иду. Да кажемо нешто конкретно - не можемо", рекао је он.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=04&dd=22&nav_category=167&nav_id=1123122



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >