Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Станковић оспорио налазе патолога
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Станковић оспорио налазе патолога Штампај Пошаљи
Среда, 20 април 2016
БЕОГРАД, 20. АПРИЛА /СРНА/ - Вјештак за судску медицину Зоран Станковић данас је на суђењу генералу Ратку Младићу у Хашком трибуналу оспорио налазе патолога који су вршили обдукцију тијела из гробница које хашко Тужилаштво доводи у везу са догађајима у Сребреници у јулу 1995. године.

Станковић је указао да обдуценти нису могли са потпуном сигурношћу утврдити узрок смрти зато што није било довољно меког ткива на већини тијела, која су пронађена "скелетизована" или "сапонификована".

Он је објаснио да се код таквих посмртних остатака не може утврдити да ли су повреде настале за живота жртве или након смрти.

"Могу се изложити само претпоставке о узроку смрти, али се не може говорити са сигурношћу. У обдукционом записнику може се навести да су одређене повреде могле довести до смрти. Не може се само обдукцијом одредити узрок смрти, али се на основу нађене, на пример, прострелне ране може закључити да је то могло узроковати смрт", рекао је Станковић.
Он је истакао да је у својој пракси наишао на случајеве када је жртвама у главу пуцано након што су већ биле мртве.

Станковић је замјерио патолозима чије је налазе у доказе увело Тужилаштво да су "постављали дијагнозу" да ли су ране биле устрелне или нанесене експлозивом, а да те ране у записницима нису подробно описали.

"Дијагноза без описа повреда током обдукције је неприхватљива. Ја немам право да оспоравам тај њихов налаз, али он се не може проверити без описа повреда", рекао је Станковић.

Он каже да се на основу чињенице да су тијела ексхумирана из исте гробнице била у различитим фазама распадања може сматрати да је смрт тих особа могла да наступи у различитим временским периодима током више недјеља и мјесеци.

Бранилац генерала Младића, адвокат Драган Иветић сугерисао је да нема судско-медицинских доказа за тврдњу патолога оптужбе да су особе, чија су тијела пронађена у гробницама које се доводе у везу са Сребреницом, убијене хицима са мале раздаљине.

Станковић је нагласио да је такав закључак неприхватљив ако нема трагова барутне експлозије или других карактеристика блиске ватре.

Већину примједби Станковић је утемељио на извјештају судског патолога Душана Дуњића, који је у октобру прошле године умро у Хагу, непосредно прије свједочења на суђењу генералу Младићу.

Станковића ће сутра унакрсно испитивати тужилац.


 http://www.srna.rs/novosti/395346/stankovic-osporio-nalaze-patologa-.htm


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >