Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Азра Башић arrow Апелациони суд одобрио изручење Азре Башић
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Апелациони суд одобрио изручење Азре Башић Штампај Пошаљи
Субота, 23 април 2016
ЛЕСКИНГТОН, 23. АПРИЛА /СРНА/ - Амерички савезни Апелациони суд подржао је одлуку о изручењу Азре Башић због сумње да је починила ратни злочин над српским заробљеницима током рата у БиХ, али она још неће бити испоручена због правних препрека.

Башићева се жалила на одлуку судије Окружног суда Керен Калдвел која је рекла она може бити изручена ради суђења у БиХ.

Адвокат Башићеве, Патрик Неш тврдио је да споразум не омогућава испоручење америчких држављана у БиХ и да власти те земље нису објавиле одговарајући налог за хапшење.

Трочлано судско вијеће Шестог апелационог суда није сагласан са овим тврдњама и донио је одлуку да постојећи споразум између САД и БиХ не забрањује изручење Башићеве.

Судско вијеће наводи да, иако не постоји документ насловљен као "налог за хапшење" у папирима пристиглим из БиХ који терете Башићеву, у другим папирима у истом досијеу постоји важећа потјерница.

Овом одлуком омогућено је изручење Башићеве.

Међутим, Калдвелова је одобрила захтјев Неша да се испоручење не изврши док он од Врховног суда не затражи да размотри жалбу његовог клијента.

Уколико Врховни суд донесе одлуку о испоручењу Башићеве ни то неће бити коначно. Коначну одлуку о томе да ли Башићева може бити испоручена у БиХ ради судског процеса донијеће амерички државни секретар.

Башићева се први пут појавила пред судом у САД 18. марта, када је говорила о свом боравку у Кентакију, наводећи да је око двије године била запослена у фабрици "Нестле".

Истрагу против Башићеве води Окружно тужилаштво у Добоју због сумње да је као командир 108. Ријечке бригаде Хрватске војске починила ратни злочин против цивила на подручју Дервенте од априла до јула 1992. године.

Први логор за Србе на подручју Дервенте формиран 12. априла 1992. године, био је у Дому ЈНА и кроз њега је прошло више од 200 Срба. У овом логору пред заробљеним Србима убијени су Чедо Чудић и Благоје Ђураш, а силоване су Б.С. и М.З.

У документима предатим Окружном суду у Лексингтону наведени су затрашујући детаљи о мучењу и убиству које је Башићева починила као припадник војне бригаде у хрватској војсци.


http://www.srna.rs/novosti/396199/apelacioni-sud-odobrio-izrucenje-azre-basic.htm



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >