Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тешањ: Нису пронађене главе српских бораца Штампај Пошаљи
Четвртак, 17 јануар 2013
БИХ | 17/01/2013 | 19:28 | РТРС

На локалитету Јабланица код Тешња, истражиоци су данас тражили посмртне остатке припадника Војске РС које су 1992. године на Црном врху заробили, а затим убили муџахедини.

Тражени су посмртни остаци тројице бораца Благоја Благојевића, Ненада Петковића и Бранислава Ђурића , којима су муџахедини, након заробљавања на Црном врху, ритуално одсјекли главе
 Тражени су посмртни остаци
тројице  бораца Благоја
 Благојевића,  Ненада  Петковића
 и Бранислава Ђурића, којима су
 муџахедини,  након  заробљавања
 на Црном врху,  ритуално
 одсјекли главе,
МУП Републике Српске је 2005. године за овај злочин поднио кривичну пријаву против Шемсудина Мехмедовића, ратног шефа полиције у Тешњу, данас високог функционера СДА и посланика.

Тражени су посмртни остаци тројице бораца Благоја Благојевића, Ненада Петковића и Бранислава Ђурића , којима су муџахедини, након заробљавања на Црном врху, ритуално одсјекли главе, а потом их показивали на тешањској кули, пред зградом МУП-а и пред капијом логора у Јабланици. Њихова обезглављена тијела су размијењена, али главе још нису пронађене.


Ископавања су вршена на обалама рјечице Требашка, а у поподневним часовима истражиоци су напустили ово мјесто.

Милутин Мишић, члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ, рекао је да нису пронађени никакви скелетни остаци, и додао, да сматра да ће Тужилаштво у наредном периоду интензивирати истрагу о овом предмету.

Ексхумација на овом локалитету рађена је на основу оперативних сазнања СИПЕ и по налогу Тужилаштва БиХ. Упркос свему, ни овај пут није нађено ништа. Мишић наводи да се "дешава управо оно што нам се дешава на многим локалитетима, да је дошло до измјештања скелетних остатака жртава ради прикривања ратног злочина".

За овај злочин МУП РС је прије седам година поднио кривичну пријаву против ратног начелника полиције у Тешњу Шемсудина Мехмедовића, данас посланика у Парламенту БиХ и високог функционера СДА. Мехмедовић је, након покретања истраге, изјавио да зна своју прошлост, и да они који мисле да има и његових нечасних радњи, то треба и да докажу. Пријаве су поднесене против још седам припадника мјешовите војне формације тзв. Армије БиХ и плаћеника из исламских земаља.


http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=78775
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >