Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Шемсудин Мехмедовић свједоцима пријетио ликвидацијом
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Шемсудин Мехмедовић свједоцима пријетио ликвидацијом Штампај Пошаљи
Среда, 24 јул 2013
24.07.2013 12:57 | ЕГС

Сарајево - Осумњичени за ратни злочин у “предмету Озрен”, потпредсједник СДА и посланик те странке у Представничком дому Парламента БиХ Шемсудин Мехмедовић у више наврата је посредно, али и лично свједоцима почињених злочина пријетио ликвидацијама, рекао је “Гласу Српске” извор близак истрази.


Исти извор рекао је да је Државна агенција за истраге и заштиту (SIPA) почетком јула Тужилаштву БиХ доставила извјештај о почињеном кривичном дјелу ометање рада правосуђа са списком особа које ће бити ликвидиране уколико Мехмедовић буде ухапшен.

- Списак са именима истражилаца SIPA и свједоцима одређеним за ликвидацију у случају хапшења Мехмедовића Тужилаштво БиХ имало је већ у јуну, али ништа није учинило да заштити истражиоце и свједоке. Све вријеме, па и данас, постоји опасност од откривања идентитета заштићених свједока у “предмету Озрен” који поред SIPA има и Тужилаштво БиХ - рекао је извор близак истрази.

Он је додао да је SIPA на “предмету Озрен” радила од 2005. године, а да је Тужилаштво БиХ 2012. године издало наредбу за утврђивање чињеница против осумњиченог Мехмедовића и осталих осумњичених.
Посебан тим SIPA комплетирао је доказни материјал са изјавама великог броја свједока, материјалним доказима и документацијом истражних органа.

SIPA је “предмет Мехмедовић” финализовала почетком јула, а средином овог мјесеца он је позван на саслушање.

- И поред свих тих доказа, главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић није дао да Мехмедовићу буде одређен притвор нити је издао наредбу за претресе, што је уобичајена пракса у предметима ратних злочина - рекао је извор из истраге.

Поред ратних злочина почињених над цивилима српске националности и заробљеним припадницима Војске РС, Мехмедовић је одговоран и за довођење муyахедина у Тешањ и ратне злочине које су они починили.

Према свједочењу становника Тешња, Мехмедовић је 1992. године у сарадњи са помоћником директора бошњачке тајне службе АИД Ирфаном Љеваковићем организовао долазак муyахедина у Тешањ, а касније им је био директни наредбодавац.

- Тада је Мехмедовић добио пет милиона америчких долара за прихват муyахедина и ширење радикалног ислама. Јаки центри моћи који су заједно са Мехмедовићем стајали иза тога и данас га штите од кривичног гоњења - рекао је “Гласу Српске” извор упућен у ратна дешавања и функционисање власти СДА.

Мехмедовић је обухваћен истрагом и у “предмету Тешањ” у којем се спроводи истрага о великом складишту оружја пронађеног недавно у шуми у близини тог града.

Занимљиво је да главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић у тренутку проналаска оружја на лице мјеста није желио да пошаље поступајућег тужиоца, који би руководио истрагом и надзирао рад инспектора SIPA приликом увиђаја те заједно са SIPA планирао и предузимао мјере на откривању починилаца тог кривичног дјела. Недолазак тужиоца на лице мјеста и преузимање истраге о проналаску највеће количине оружја у БиХ послије рата довело је до застоја у истрази и тапкања у мјесту.

- Активно настављамо рад на “предмету Тешањ”. За сада немамо коментар, али у најскорије вријеме Тужилаштву БиХ доставићемо извјештај о почињеном кривичном дјелу и извршиоцима кривичног дјела. Очекујемо сарадњу Тужилаштва у окончању овог предмета - рекла је полицијски службеник SIPA Кристина Јозић.

SIPA је ухапсила Мехмедовића 19. јула и послије саслушања га предала Тужилаштву БиХ које га је само сат касније, упркос достављеним доказима, пустило на слободу.

Мехмедовић, који је био ратни начелник полиције у Тешњу, ухапшен је због злочина над Србима почињених током 1992. и 1993. године.

Осим Мехмедовића, за ратне злочине у истом предмету осумњичен је и актуелни бошњачки официр за везу са Хашким трибуналом и ратни начелник Службе државне безбједности у Тешњу Амир Ахмић, полицијски службеник МУП-а Зеничко-добојског кантона Сеад Диздаревић, те пензионисани полицијски службеник из Тешња Фадил Башић.
Пријава

Центар јавне безбједности Добој поднио је 30. јуна 2005. године Окружном тужилаштву у том граду извјештај против Мехмедовића због злочина против човјечности и цивилног становништва у Тешњу.

Надлежни тужилац тај предмет је 5. августа исте године упутио Тужилаштву БиХ, али оно годинама није ништа урадило у овом случају.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Semsudin-Mehmedovic-svjedocima-prijetio-likvidacijom/127862.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >