Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Шемсудин Мехмедовић наређивао хапшења Срба Штампај Пошаљи
Недеља, 28 јул 2013
26.07.2013 09:56 | Горан Маунага

Бањалука - Од прољећа 1992. до јесени 1993. године кроз пакао тешањских затвора прошло је више стотина српских цивила, а њихово хапшење наредио је ратни начелник полиције у Тешњу Шемсудин Мехмедовић.


Против Мехмедовића, актуелног потпредсједника СДА и посланика те странке у Парламенту БиХ, због тих и злочина које су на подручју Тешња починили муyахедини, у чијем је довођењу лично учествовао, покренута је истрага.

Мехмедовића су прошле седмице ухапсили припадници Државне агенције за истраге и заштиту (SIPA), али га је Тужилаштво БиХ, упркос обимним доказима и изјавама свједока, експресно пустило на слободу.

Срби из села Мекиш, Радуша, Бобаре и Медаково одвођени су из кућа и са њива, а многи од њих мјесецима су били у затвору. Разлог затварања српских цивила биле су лажне оптужбе за посједовање оружја.


Зоран Филиповић посвједочио је за магазин “Печат” Радио-телевизије РС да су га хапсили више од десет пута, а у затворима је провео десет мјесеци.

- Хапшење тешањских Срба наредио је Мехмедовић. Једном сам био пет дана везан лисицама за радијатор и послије тога бачен у подрум. Послије 30 дана су ме пустили. Измишљали су разне ствари да би нас приводили - рекао је Филиповић.

Ислеђивао га је, казао је, тадашњи шеф државне безбједности у Тешњу, а садашњи бошњачки официр за везу са Хашким трибуналом Амир Ахмић.

- Тражио је да се придружим Армији РБиХ. Одбио сам да то учиним. Константно је било испитивање од стране Ахмића, “Шева”, националне безбједности… Ахмић ми је пријетио муyахединима и говорио да ће ми одсјећи нос, уши, руке и ноге. Свакодневно сам био малтретиран, а једном сам без свијести завршио у болници - испричао је Филиповић и додао да су гараже око полицијске станице биле пуне тешњских Срба, а да се затвор налазио и у свлачионицама фудбалског клуба ТОШК.

Недељко Тодоровић рекао је за “Печат” да су муслимански полицајци у љето 1992. године исценирали пуцњаву, да би оправдали напад на село Мекиш.

- Тада су одвели у затвор двојицу младића који су имали 16 и 17 година. Касније су и мене ухапсили. Послије батинања одведен сам на копање ровова - казао је Тодоровић.

Прве злочине муџахедини су починили управо у тешањском крају, гдје су настале и слике одсјечених глава српских војника заробљених на Црном врху, које су обишле свијет. Филиповић је био један од свједока ритуалног показивања одсјечених глава у Тешњу.

- Својим очима сам видио муџахедине испред полицијске станице у којој је сједио Мехмедовић. Носили су вреће, а на крају су шутали српску главу испред полицијске станице. Касније сам сазнао да су били код Мехмедовића и да им је дао пиштољ на поклон - додао је Филиповић.

Извор близак истрази казао је раније “Гласу Српске” да је Мехмедовић у више наврата посредно, али и лично, свједоцима почињених злочина пријетио ликвидацијама.

SIPA је почетком јула Тужилаштву БиХ доставила извјештај о почињеном кривичном дјелу ометање рада правосуђа са списком особа које ће бити ликвидиране уколико Мехмедовић буде ухапшен.

- Тужилаштво БиХ имало је списак већ у јуну, али ништа није учинило да заштити истражиоце и свједоке - рекао је извор близак истрази.

Посебан тим SIPA комплетирао је доказни материјал са изјавама великог броја свједока, материјалним доказима и документацијом истражних органа.

SIPA је предмет Мехмедовић финализовала почетком јула, а средином овог мјесеца он је позван на саслушање.

- И поред свих тих доказа главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић није дао да Мехмедовићу буде одређен притвор, нити је издао наредбу за претресе, што је уобичајена пракса у предметима ратних злочина - рекао је извор из истраге.

Мехмедовић је обухваћен истрагом и у “предмету Тешањ”, у којем се спроводи истрага о великом складишту оружја пронађеном недавно у шуми у близини тог града.

Тужилаштво БиХ


Занимљиво је да Тужилаштво БиХ, од када је Мехмедовића пустило на слободу, не жели да достави конкретне одговоре на бројна отворена питања.

На питања “Гласа Српске” из Тужилаштва БиХ је стигао комичан одговор. Наша питања су гласила:

  1. - Због чега надлежни тужилац Тужилаштва БиХ није одредио притвор Шемсудину Мехмедовићу, иако је SIPA Тужилаштву БиХ доставила извјештај о почињеном кривичном дјелу ометање рада правосуђа, са списком особа, односно свједока злочина, које ће бити ликвидиране уколико Мехмедовић буде ухапшен?
  2. - Сматрате ли да је угрожена безбједност свједока злочина, с обзиром на то да је Мехмедовић и даље на слободи?
  3. - Због чега Тужилаштво БиХ није дало налог за претресе у “предмету Озрен”, с обзиром на то да је то уобичајена пракса у предметима ратних злочина?
  4. - Зашто Тужилаштво БиХ није послало поступајућег тужиоца на локацију у Тешњу, гдје је пронађена велика количина оружја, који би руководио истрагом?

- Не постоји никакав сукоб између институција. Тужилаштво БиХ поступа на основу закона и овлашћења, као што је поступио поступајући тужилац у конкретном случају - гласи одговор Тужилаштва БиХ.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Semsudin-Mehmedovic-naredjivao-hapsenja-Srba/128118.html


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >