Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Законита екстрадиција Абу Хамзе Америци Штампај Пошаљи
Уторак, 17 април 2012
13:58 | 10/04/2012 | СРНА

Изручење радикалног имама Абу Хамзе из Британије у САД, који је оптужен за тероризам у Америци, не представља кршење Конвенција о људским правима, оцијенио је данас Европски суд за људска права.

Суд у Стразбуру је утврдио да не би било повреде члана три Европске конвенције о људским правима, који се односи на забрану нечовјечног и понижавајућег поступања, ако Абу Хамза и још петорица затвореника буду изручени, али је дозволио да буде обустављена екстрадиција у наредна три мјесеца до краја истека права на жалбу.

Мустафа Камал Мустафа, звани Абу Хамза ал Масри и петорица који су у затвору у Британији обратили су се Европском суду за људска права.

Они су оцијенили да њихово највероватније пребацивање у амерички затвор са максималним мјерама безбједности у Фиренци у Колораду, као и казна доживотног затвора без могућности ослобађања на коју би могли бити осуђени, представља понижавајући или нехумани поступак.
 
 
Вашингтон је оптужио Абу Хамзу да је учествовао у отмици западних туриста у Јемену, да је омогућио отварање терористичких кампова за обуку у САД и да је помогао финасирање обуке терориста на Блиском истоку.

Абу Хамза је у фебруару 2006. године осуђен на седам година затвора због подстрекивања на убиство и расну мржњу. Петорица оптужених су Бабар Ахмад /Babar Ahmad/, Харун Рашид Асват /Haroon Rashid Aswat/, Сајед Тала Ахсан /Syed Tahla Ahsan/, Адел Абдул Бери /Adel Abdul Bary/ и Калед ал Фаваз /Khaled Al-Fawwaz/.

Европски суд за људска права блокирао је јула 2010. године процедуру изручења на шта је Британија оштро реаговала.

Експерт за тероризам Џевад Галијашевић каже да је Абу Хамза ал Масри учествовао у рату у БиХ, чије држављанство има, и да је вршио обуку муџахединске јединице у основној школи у Јабланици код Тешња, гдје је био први озбиљнији муџахедински камп који никада није детаљно анализиран.

"Абу Хамза Ал Масри је једне прилике док је показивао како се рукује минско-експлозивним средствима изгубио руку и оштети око. Убрзо послије тога ставио је куку умјесто руке па су га у Тешњу прозвалу капетан Кука или једнооки Абу Хамза ал Масри", објашњава Галијашевић.

Према његовим ријечима, Ал Масри је учествовао у догађајима на Црном Врху код Тешња када су одсјечене главе српским војницима. Галијашевић наводи да су тада са њим били Французи Лионел Димон, који је исто Абу Хамза и суди му се у Њемачкој, те љекар без дипломе Кристофер Казе, који се сликао са одсјеченим главама.

"Он је највећи извор информација о понашању Шемсудина Мехмедовића, ратног шефа тешањске полиције, а данас посланика СДА у Представничком дому парламента БиХ, и муџахедина у Тешњу. Британци због тога врше притисак на Американце да се одрекну Мехмедовића, који је довео и подржавао муџахедине и био им заштита", објашњава Галијашевић.

Он је нагласио да је Абу Хамза ал Масри сарадњом са британском обавјештајном службом МИ6 покушао да избјегне изручење из Велике Британије.

Галијашевић истиче да је имена оваквих лица веома тешко утврдити, али напомиње да је Хамза култно име јер се тако се звао главни борац у исламу - Мухамедов ујак, док Абу значи син. "Име Абу Хамза представља војни чин, а у БиХ је таквих било у великом броју", додаје Галијашевић.

Р.К.


http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=59436


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >