Колико је Срба страдало у 20. веку (3): Кардељ "превидео" милион жртава |
Четвртак, 31 март 2016 | |
Четвртак 31.03.2016 | Ђ. Баровић - Вести
У компликованом послу утврђивања истине колико је Срба страдало у 20. веку, Српски меморијал мора да одговори и на питање да ли је заиста било могуће да се процена о 1,7 милиона страдалих у Другом светском рату заснивала на бројци коју је изнео Едвард Кардељ, тада високи функционер Комунистичке партије, а да пред собом није имао никакву стручну процену на којој би базирао ту тврдњу. Миливоје Иванишевић каже да се деценијама после Другог светског рата оперисало проценом да су људски губици Југославије износили 1.706.000 становника. Колико је Срба страдало у 20. веку: - Веровало се да је поменута бројка заснована на поузданим научним премисама. За лаике ништа није било спорно, поготово што је Међународна комисија за репарације у Паризу усвојила Кардељеву процену да наши губици износе 1.706.000 људи и то обнародовала у свом акту од 13. децембра 1945. Ову своју импровизацију - која је по неким накнадним мишљењима последица његовог недовољног образовања - Кардељ је поновио и 1947. на заседању Генералне скупштине ОУН.
Међутим, до стварних чињеница се могло доћи тек након три године и пописа становништва у пролеће 1948. Тада се испоставило да су демографски губици Југославије већи за око милион становника и да износе запрепашћујуће великих 2.800.000 људи.
По А. Д. Вогелнику, реални демографски губици Југославије износе 2.854.000, а по Ивану Лаху демографски губици су били 2.120.000. Ђорђе Тасић је израчунао да је демографски губитак 2.428.000. У Енциклопедији Југославије су демографски губици фиксирани на бројци 2.500.000 (а у истој енциклопедији само Јасеновац је имао 700.000 жртава). По др Животију Ђорђевићу демографски губици Југославије су износили 2.825.000 људи, од чега је 1.838.000 убијених - детаљно елаборира Иванишевић. Треба утврдити и тачан број страдалих у концентрационом логору Јасеновац током Другог светског рата. Наш саговорник истиче да су чињенице познате и да "тешко оптерећују државу и народ у којој се тај логор налазио". - Од реченице коју је 9. октобра 1942. с поносом изрекао командант логора Вјекослав Макс Лубурић скривају се и његови следбеници и они који их штите: "Ми смо овде у Јасеновцу само у једној години побили више људи него што је то учинила Османска империја за читаво време свог целокупног присуства у Европи." Од те срамотне чињенице бежи и политичка и интелектуална елита Хрватске, предвођена Титом и Крлежом, а ови данашњи фалсификатори су ситни безначајни епигони својих вођа. Тек кад се Хрватска суочи са Јасеновцем, као што је то учинила Немачка са Аушвицом, и Хрватска ће доживети трајно морално олакшање - наглашава Иванишевић. Без подршке државе У Српском меморијалу кажу да се не могу похвалити разумевањем и подршком државе Србије. - Из Министарства културе једном су нам одговорили да не знају да ли припадамо њиховом сектору. Код сектора за дијаспору МСП смо конкурисали за финансирање истраживања у иностранству, али су нас одбили. Београд нам је прошле године одобрио 500.000 динара за текуће потребе и израду сајта, а претходне године су нас одбили. Комесаријат за избеглице је одбио да одобри средства за истраживања о српском избеглиштву током 20. века. То што опстајемо и што смо до сада урадили можемо да захвалимо својим оснивачима, пре свих господи Нићифору Аничићу из Јужноафричке уније и др Милоју Милићевићу из Немачке - каже један од оснивача Српског меморијала Миливоје Иванишевић. http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/562129/Koliko-je-Srba-stradalo-u-20-veku-3-Kardelj-prevideo-milion-zrtava Колико је Срба страдало у 20. веку (1): Списку жртава нема краја Колико је Срба страдало у 20. веку (2): Отаџбина као губилиште |
< Претходни | Следећи > |
---|