Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Образложене жалбе на пресуду Боснићу Штампај Пошаљи
Понедељак, 28 март 2016
28.03.2016 17:22 | Срна
Сарајево - На сједници Апелационог вијећа Суда БиХ Тужилаштво и одбрана изнијели су жалбе на првостепену пресуду Хусеину Боснићу којом је осуђен на седам година затвора због подстицања на терористичке активности, врбовања ради терористичких активности и организовања терористичке групе.


Боснић је припаднике селефијске заједнице јавно подстицао да постану припадници "Исламске државе" и да, као припадници те организације, учествују у терористичким активностима.

Тужилаштво је у писаној жалби, уложеној 6. јануара, затражило да Апелационо вијеће Боснићу изрекне строжу казну јер сматра да изречена није адекватна за почињено кривично дјело.

Тужилац Ћазим Хасанспахић истакао је да се оптужени није покајао за извршење дјела за која је оптужен, није исказао жаљење за погинулим лицима и да је остао истрајан при својим ставовима.

"У Сирији је погинуло шест лица из БиХ ношених идеологијом коју је Боснић истицао. Осим тога, у жалби смо указали да нису цијењене околности које су утицале на популацију у БиХ, односно о броју лица која се и данас боре на сиријском ратишту. То је пријетња за њихове животе и безбједност БиХ", нагласио је Хасанспахић.

Тужилаштво сматра да је првостепено вијеће прецијенило олакшавајуће околности које су утицале на висину казне - породично стање, те да Боснић није раније осуђиван.

"Казна од седам година за почињене радње и дјеловање оптуженог није довољна да задовољи правду и праведност", сматра Хасанспахић.

Боснићев бранилац Адил Лозо и данас је настојао да оспори жалбу Тужилаштва, наводећи да је првостепено вијеће само изјавило да не разумије шта је исламско учење.

"Неопходно је било да се сва спорна питања разјасне, а претходно вијеће је према одбрани давало отпор и није прихватало свједоке који су исте идеологије и Боснићеви сљедбеници. Стекао се утисак да је Суд прихватио оно што је Тужилаштво предлагало", навео је Лозо и додао да је одбрана имала проблема приликом прибављања доказа јер је Исламска заједница у БиХ одбијала да објасни спорна питања.

Лозо каже да је Боснић на јавним скуповима, на која су лица добровољно долазила, говорио о животним питањима, истичући да не постоји ниједан доказ да је његов брањеник одговоран за одласке у Сирију и погибију одређених лица.

Он је предложио Апелационом вијећу да донесе пресуду којом се Боснић ослобађа оптужби или да процес буде објновљен пред Апелационим вијећем, а притвор укинут.

Суд БиХ је 5. новембра 2015. године прогласио Боснића кривим што је током 2013. и 2014. године, као припадник такозване селефијске заједнице у БиХ у неколико мјеста, као што су Велика Кладуша и Горња Маоча, ради пропагирања и ширења исламског радикализма, свјесно са позиције вјерског ауторитета јавно подстрекавао друге да се прикључе терористичким организацијама.

Боснић је оптужен да је на скуповима на којима је окупљао припаднике селефијске заједнице, као и путем друштвене мреже "Јутјуб", држао и објављивао своје говоре, те упућивао јавне поруке с циљем подстицања припадника селефијске заједнице да постану припадници организоване терористичке групе "Исламска држава".

Апелационо вијеће донијеће одлуку у законом предвиђеном року.

http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Obrazlozene-zalbe-na-presudu-Bosnicu/205889.html



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >