Почело суђење Сакибу Махмуљину |
Четвртак, 24 март 2016 | |
23. март 2016 | Џана Брканић БИРН БиХ Сарајево
Читањем оптужнице и уводном ријечју Тужилаштва БиХ почело је суђење Сакибу Махмуљину, бившем команданту Трећег корпуса Армије БиХ (АБиХ) оптуженом за злочине почињене на подручју Возуће (опћина Завидовићи). Махмуљин је оптужен да је 1995. године, као командант Трећег корпуса АБиХ, у чијем саставу је дјеловао и одред “Ел Муџахидин”, пропустио да спријечи убиства и нечовјечно поступање припадника овог одреда на подручју Возуће и Завидовића. У оптужници се наводи да је Махмуљин имао информације које су му омогућавале да закључи да се њему подређени припадници одреда “Ел Муџахидин” спремају чинити злочине над ратним заробљеницима, рањеницима и цивилима српске националности.
Према оптужници, у току напада под називом “Прољеће 95 – два” на подручју опћине Завидовићи, војницима одреда “Ел Муџахидин” су се 21. јула 1995. предали припадници Војске Републике Српске (ВРС), који су одведени до мјеста Ливаде. Одатле су их пребацили у логор “Ел Муџахидина” у мјесту званом “13. километар” у близини Каменице, гдје су држани све до краја аугуста 1995.
У овом периоду, у мјесту Ливаде припадници одреда су убили Момира Митровића и Предрага Кнежевића, одсјекавши им главе, које су показивали другим заробљеницима. Према оптужници, припадници одреда су заробљенике ударали рукама, ногама, кундацима пушке, кабловима и злостављали на друге начине. У логору званом “13. километар” у близини Каменице, у ноћи 23. на 24. јули 1995. злостављали су санитетско особље и друге заробљене. Једном од заробљених је просипана и мокраћа по глави. Ту је, према оптужници, убијен и Гојко Вујичић, којему је такођер одсјечена глава, коју су морали да љубе други заробљеници. Према другој тачки оптужнице, у оквиру напада “Фарз '95” 11. септембра 1995., припадницима Петог батаљона 328. брдске бригаде у близини села Кестен предала су се 63 војника и три цивила. У оптужници се наводи да су у периоду од 11. до 29. септембра припадници одреда “Ел Муџахидин” ватреним оружјем убили 52 ратна заробљеника, од којих је до сада пронађено њих десет, док су остали евидентирани као нестале особе. Такођер у овом периоду, како наводи Тужилаштво, у логору у близини села Каменице, припадници одреда су намјерно злостављали свједока С-2, између осталог користећи електрошокове, а свједоку С-1 убадан је нож у леђа и главу. На разне начине су у овом логору у септембру 1995. злостављани и други заробљеници. У уводној ријечи тужилац Миланко Кајганић је рекао да ће доказати да је Махмуљин имао ефективну контролу те да је пропустио покренути кривични поступак за убиства и друга дјела припадника одреда који му је био подређен. “Доказат ћемо физичку близину оптуженог, чак и да је пролазио поред војног логора овог одреда”, истакао је Кајганић. Иако није износила уводну ријеч, Одбрана Махмуљина је навела да је Тужилаштво на себе преузело тежак задатак и да је у питању “ђаволско доказивање, које је немогуће”. Први свједок бит ће саслушан на рочишту планираном за 6. април. http://www.justice-report.com/bh/sadr%C5%BEaj-%C4%8Dlanci/po%C4%8Delo-su%C4%91enje-mahmuljinu |
< Претходни | Следећи > |
---|