Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Нико није крив за злочин над Тузланском колоном Штампај Пошаљи
Субота, 05 март 2016
04.03.2016 23:58 | Небојша Томашевић

Београд - Апелациони суд у Београду донио је у петак правоснажну пресуду којом је високи функционер МУП-а РБиХ Илија Јуришић ослобођен оптужби за ратни злочин над колоном војника ЈНА у Тузли 1992. године, јер није било доказа да је наредио напад.


Тиме је преиначена првостепена пресуда Одјељења за ратне злочине Вишег суда у Београду којом је Јуришић био осуђен на 12 година затвора.

- Првостепени суд пресуду је донио на темељу погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања због чега би ова пресуда морала бити укинута, али како је у овом предмету првостепена пресуда већ укидана, Апелациони суд је био у обвези да сам пресуди - наведено је у одлуци Апелационог суда.

У одлуци, која се налази на интернет страници Апелационог суда у Београду, наводи се да је након оцјене и анализе изведених доказа закључено да није било непосредних доказа да је Јуришић извршио кривично дјело за које је оптужен, а да се такав закључак као једини могући не може извести ни посредно, из чињенице које су неспорно утврђене током поступка. Апелациони суд напомиње да су доказаност навода из оптужнице Тужилаштва за ратне злочине Србије остали на нивоу сумње и да је из тог разлога суд донио ослобађајућу пресуду.

Јуришић је према оптужници, као дежурни Оперативног штаба Јавне безбједности Тузла, наредио напад на колону војника ЈНА која се 15. маја 1992. године мирно повлачила из касарне Хусинска буна. Наредбу је примио од надређеног Мехе Бајрића, који је био ратни начелник Службе унутрашњих послова Тузла. У оптужници се наводи да су муслиманско-хрватске јединице Територијалне одбране, уз припаднике паравојне јединице "Зелене беретке", пуцале најприје на возаче, па на војнике који нису били спремни за борбу и нису имали оружје уз себе да би могли да се одбране. У нападу је убијен најмање 51 војник, око 50 их је рањено, а уништен је и већи број санитетских возила. Да је напад био организован свједочи и чињеница да је преношен директно на локалној тeлевизији.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић казао је да је одлука суда несхватљива и невјероватна.

- Потпуно је јасно да је над војницима у Тузланској колони почињен злочин. Невјероватно је да је суд донио овакву одлуку поготово када се узме у обзир да је првостепеном пресудом Јуришић осуђен на високу казну од 12 година затвора. Прво је узето у обзир то да има доказа, а сада је ослобођен, јер их нема и то је несхватљиво. Добро је познато да постоји доста материјалних доказа који указују шта се све десило у Тузланској колони. Сада је испало да за злочин у Тузланској колони нико није крив - казао је Којић.

Бивши руководилац Посебног одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ Дејвид Швендимен обуставио је у децембру 2009. године истрагу у случају "Тузланска колона" у којем је био осумњичен тадашњи паравојно-полицијски и политички врх у Тузли. Занимљиво је да је Швендимен ту одлуку донио посљедњег радног дана који је провео у Тужилаштву БиХ. МУП РС је, незадовољан том одлуком, одмах уложио приговор тврдећи да су достављени обимни и јаки докази у вези са почињеним ратним злочинима у том случају. Тужилаштво је, међутим, годинама остало нијемо на приговор.

Јуришић

Илија Јуришић је раније негирао кривицу истичући да му је савјест мирна и образ чист. У петак је казао да није губио наду да ће бити ослобођен и да ће размислити о надокнади штете након што је три и по године провео у затвору у Београду.

14. мај 2007. године - Јуришић ухапшен на београдском Аеродрому "Никола Тесла"

28. септембар 2009. године - Јуришић осуђен на 12 година затвора

11. октобар 2010. године - Апелациони суд укинуо пресуду и вратио предмет на поновни поступак, након чега је Јуришић пуштен на слободу

2. децембар 2013. године - Јуришић поново осуђен на 12 године затвора

6. мај 2015. године - Алелациони суд након жалбе Јуришића одлучио да поново отвори расправу у овом предмету



http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Niko-nije-kriv-za-zlocin-nad-Tuzlanskom-kolonom/204322.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >