КМ Новине, „Поља несреће“ - прва антологија страдања Срба у БиХ 1992 - 1995. |
Среда, 02 март 2016 | ||
Хроника страдања Срба у БиХ од 1992-1995. године, коју је сачинио Миливоје Иванишевић, изашла је из штампе. Писац је у овом делу, на систематичан начин, обрадио податке о страдању нашег народа у 67 БиХ општина. Општина по општину, село по село, име по име, Иванишевић је изнео појединости о убијању 4.421 лица, од којих 810 жена. На жалост, то је само део страдања. Иванишевић овом темом настаља да се бави. Уосталом, још 1.700 Срба се воде као нестали, према досад познатим подацима. Писац наводи податак да је за злочине над Србима осумњичено 7.699 муслимана и Хрвата, а да је процесуирано само 57 лица, односно 0,7 одсто. Још једна особеност ове књиге је што је Иванишевић, за сваку општину, унио и бројке и проценте страдања српског народа у Другом светском рату, доказујући како је нација систематски уништавана у 20. веку, наводи се на страни ВРС.
Још једна особеност ове књиге је што је Иванишевић, за сваку општину, унио и бројке и проценте страдања српског народа у Другом светском рату, доказујући како је нација систематски уништавана у 20. веку, наводи се на страни ВРС.
Књига је из штампе изашла 2015. године а издавач је предузеће "Вукотић медиа". Писац ове, до бола дирљиве књиге, која сведочи о људској бестијалности и крволоштву, наводи податак да је за злочине над Србима осумњичено 7.699 муслимана и Хрвата, али да је од тог броја процесуирано само 57 лица, тј. 0,7 одсто. Та чињеница потврђује да, по неким мишљењима и односу људи на власти, српске жртве не заслужују да буду истражене, да оне нису вредне помена, да Срби могу бити кажњавани и убијани без последица, да злочинци који су их убијали само зато што су Срби, не заслужују да буду кажњени. То није случај са муслиманским и хрватским жртвама, које се, циљано и систематски, али без доказа, са злим антисрпским намерама, да би се Срби приказали као рођени злочинци, повећавају. При таквом стању ствари, Иванишевићева књига не служи само као спомен недужним српским жртвама. Она није само сведочанство да је над српским народом, у време грађанског рата, вршен осмишљен злочин с циљем истребљења. Она је свима онима, који су спремни на заборав, на мирење с оптужбама да су Срби велики злочинци, на извињење онима који су над Србима починили злочине, озбиљна опомена и упозорење, написао је у предговору академик Василије Ђ. Крестић. У редовима који следе преносимо део из ове књиге. У догађајима из последњег рата, 1992-1995. године, пажњу привлаче два случаја. Прво је убиство на почетку рата извршено над дванаест беба. Друго масовно убиство извршено је при самом крају рата. Систематизован преглед садржаја књиге, списак појединачних места страдања и злочина који су обрађени у њој, можете погледати кликом на ОВУ ВЕЗУ. Већ пуних двадесет година Миливоје Иванишевић бави се изучавањем страдања Срба, посебно оних у Босни и Херцеговини. О томе је написао више књига и много радова које је објавио у разним часописима и новинама. У сарадњи са Драганом Грчић-Гавриловић, Иванишевић припрема књигу Голгота сарајевских Срба – казивања логораша и капитално дело Људски губици српског народа у БиХ 1992. –1995, које садржи попис српских жртава у БиХ током последњег рата. На припремању података за те књиге ангажовано је више од стотину људи. Посвећен изучавању српских жртава у Босни и Херцеговини, Иванишевић је у Београду основао Институт за истраживање српских страдања у XX веку. Задатак тог Института, како га је замислио Иванишевић, је да се бави изучавањем српских жртава (пљачком, разарањем кућа и комплетних села, прогонима, логорима и физичким злостављањем), не само у Босни и Херцеговини већ и у свим осталим пределима бивше Југославије. http://www.kmnovine.com/2016/01/1992-1995.html |
< Претходни | Следећи > |
---|