Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Исламски екстремизам arrow Мехмедовић због сумњиве ратне прошлости под лупом НАТО-а
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мехмедовић због сумњиве ратне прошлости под лупом НАТО-а Штампај Пошаљи
Петак, 26 фебруар 2016
24/02/2016 | 19:26 ⇒ 25/02/2016 | 22:10 | Извор: РТРС
Посланик СДА у бх. парламенту Шемсудин Мехмедовић није добио сагласност америчких власти за посјету школи НАТО у Њемачкој, јер није прошао безбједносну провјеру, наводи Вечерњи лист.

И док му је због провјера ускраћено учешће на одређеним семинарима, хипотека сумњиве ратне прошлости - веза с муџахединима и држављанства која им је додјељивао, ипак не спречава Мехмедовића да буде члан парламентарне Комисије за одбрану и безбједност, која надгледа рад безбједносних агенција и разматра повјерљиве извјештаје.

Да је Мехмедовић због ратне прошлости и блискости с муџахединима у посљедње вријеме све рјеђе гост на скуповима које организује НАТО у јавности се спекулише већ одавно. Ипак, Мехмедовић истиче да је томе писао "Вечерњи лист" који је близак Човићу. "Према томе, то су наша политичка препуцавања, ја о томе не знам ништа", истиче Мехмедовић.

За Мехмедовића су то политичка препуцавања, а за упућене повезаност с муџахединима и њиховим крвавим трагом тешких ратних злочина на подручју Тешња и Теслића за који су награђени бх. држављанствима. Џевад Галијашевић, стручњак за безбједност, истиче да је јасно да Шемсудин Мехмедовић више никада неће моћи проћи било коју озбиљнију провјеру НАТО-а због својих веза са радикалним исламистима, са лицима повезаним и са Исламском државом и Ал каидом.

"Мехмедовић је, међутим, предмет западних провјера и због додјеле држављанстава коју је он у неограниченим количинама достављао исламистима под разним именима и под разним идентитетима", каже Галијашевић. Због истих веза, на мети озбиљних западних провјера могао би се наћи и Шефик Џаферовић, каже Галијашевић, и додаје да је незамисливо да таква лица повезана с највећим безбједносним ризицима, не подлијежу квалитетним провјерама у БиХ, већ се налазе на важнијим мјестима у парламенту.

У том контексту многи виде и константне атаке Шемсудина Мехмедовића на помоћника министра безбједности Вјекослава Вуковића под чијом палицом су бројним муџахединима одузета држављанства. Под изговором закона, Мехмедовић тражи његову суспензију и забрану приступа тајним подацима.

"Уствари, кроз бијес према Вуковићу се артикулише бијес тих исламистичких структура. Из Гвантанама стижу изјаве људи из Алжирске групе о Мехмедовићу и његовој улози као и многе изјаве о Шефику Џаферовићу, о злочинима на Озрену и приликама у Зеници", наглашава Галијашевић. Да сумњива ратна прошлост кадрова СДА све чешће наилази на непробојан зид америчких провјера показују и примјери ускраћивања амбасадорске функције Бисери Турковић у Бриселу и Вашингтону, а никаква тајна није ни да актуелни шеф обавјештајне службе, због биографије са ставкама ратне муслиманске јединице Бисери и АИД-а, Осман Мехмедагић Осмица није био по вољи Американцима.



http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=189710






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >