Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Насер Орић arrow Орић крши забрану суда са жељом да купи свједоке
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Орић крши забрану суда са жељом да купи свједоке Штампај Пошаљи
Среда, 24 фебруар 2016
Глас Српске | 23.02.2016 16:03 | Горан Маунага

Милићи - Ратни командант Армије РБиХ у Сребреници Насер Орић, против којег је у току процес због убиства три српска заробљеника 1992. године на подручју Братунца и Сребренице и коме је Суд БиХ забранио кретање на подручју РС, прекршио је прије мјесец ту забрану одласком у Милиће, гдје је покушао да "купи" једног од свједока у том случају, сазнаје "Глас Српске".


Орић је, како је "Гласу Српске" казао очевидац из угоститељског објекта у Милићима, био у друштву једног бившег полицијског службеника средњег ранга из РС чије је име познато редакцији.

- Орић је дошао у црном "хамеру". С тим бившим полицијским службеником се и раније састајао у Милићима и на Орићевом имању на Караули. Преко њега потплаћује свједоке. У томе су, углавном, успјели. Са једним од свједока су били у једном угоститељском објекту у Милићима. Нудили су му огромну своту новца да одустане од свједочења, али он није пристао. Бивши полицијски службеник оптужен је за ратне злочине над Бошњацима и Орић заузврат врши притисак на свједоке Бошњаке да не свједоче или да свједоче лажно - каже наш саговорник из милићке полиције и појашњава да је Орић бившем полицајцу поклонио аутомобил и да имају и заједничке машине које су ангажоване у фирмама у Подрињу.

Суд БиХ је у септембру прошле године одобрио Орићу кретање на територији ФБиХ. Ранијим мјерама забране кретање му је било дозвољено само у Сарајевском и Зеничко-добојском кантону.

- Иако му је забрањено кретање на подручју РС, Орић се није скривао. Чак је отишао и до трафике, гдје је купио цигарете - каже наш саговорник.

Контактирали смо и бившег полицајца са којим се Орић састао, али он тврди да то није тачно.

- Орића не познајем. Срео сам га само два пута и то на суђењима јер се води судски процес и против мене - каже он.

Орићев бранилац Лејла Човић јуче није одговарала на телефонске позиве.

"Глас Српске" раније је објавио да су Орићеви сарадници платили по 50.000 КМ тројици Срба са подручја Сребренице да би лажно свједочили у његову корист.

- Орићеви сарадници до сада су о томе разговарали са осам Срба из Братунца који су током рата боравили на подручју Сребренице. Петорица су одбила да лажно свједоче, а тројица су то прихватила - рекао је тада наш саговорник.

Човићева је тада тврдила да није тачно да је тројици Срба плаћено да би лажно свједочили у корист Орића.

Свједок тужилаштва о злочинима Насера Орића над Србима

Заштићени свједок Тужилаштва БиХ данас је у Суду БиХ свједочио о убиству тројице заробљених Срба 1992. године на подручју Сребренице и Братунца које су извршили оптужени ратни командант такозване Армије БиХ у Сребреници Насер Орић и припадник те војске Сабахудин Мухић.

Свједок под ознаком "О1" је путем видео-линка потврдио да је као припадник такозване Армије БиХ учествовао у више акција, међу којима су биле и оне у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац 1992. године, гдје су убијена тројица српских заробљеника Слободан Илић, Милутин Милошевића и Митар Савић.

Описујући дешавања у Залазју на Петровдан 1992. године свједок је навео да је акција у том селу почела око 10.00 часова, да су налетјели на два митраљеска гнијезда и да су у село ушли код православног гробља.

Он је потврдио да је у селу видио оптуженог Насера Орића који је био на спрату једне куће и Зулфу Турсуновића.

"Тада је дошла војска и довела три-четири везана заробљеника, од којих су неки били у униформи. Увели су их у двориште, а Орић је сишао и почео их испитивати. Један од њих је испровоцирао команданта и он га је ударио боксером. Поново га је нешто питао, а не знам шта му је тај одговорио и Орић га је поново ударио. Био је нервозан, узео је нож, замахнуо и ударио га у врат", испричао је свједок.

Након тога, истакао је свједок, заробљеник је пао, а Орић га је гурнуо ногом и преврнуо назад. Свједок каже да заробљеном нико од војника није прилазио, али да су му свашта говорили.

Тада им је Зулфо Турсуновић рекао да тројица бјеже према Сасама у "тамићу" са митраљезом и позвао нас да им пресјечемо пут.

"Заробљени је остао лежати, а када смо се вратили, видио сам да му је из ока текла крв, да је био сав крвав по лицу и да није давао знакове живота. Зулфо ми је рекао да је човјек којег је Орић убо ножем био судија и да му је жао што он није `завршио посао` јер је са тим судијом имао од раније неке нерашчишћене рачуне", рекао је свједок.

Свједок је додао да су мртве заробљене српске војнике и судију, као и неколико живих заробљеника, камионом који је возио Амир Салиховић звани Аркан одвезли пред МУП у Сребреници, гдје су истоварили оружје. Свједок је река да су лешеви остављени на камиону.

Он је рекао да је акција на Куњерцу изведена с циљем заузимања базена за воду. Свједок је навео да су на једном путу у Куњерцу срели Насера Орића са пет заробљеника, међу којима је био његов кућни пријатељ, фотограф из Братунца Митар Савић.

"Митар Савић био је у војној униформи, а ја сам се крио да ме не види да ми не би тражио неку услугу. Крио сам се и док су га испитивали, помало сам гледао, чуо му глас и морам признати да је био дрзак према Орићу који га је почео ударати. Узео је пиштољ и Митру пуцао у груди. Након тога је Сабахудин Мухић узео пушку и у њега испалио рафал", испричао је свједок, те додао да му је било жао Савића, али да није смио да реагује.

Свједок је рекао и да је учествовао у акцији у Лолићима код Кравице 1992. године, те да је близу Лолића чуо да је ухапшен полицајац Милутин Милошевић.

"Милутин је био везан и није хтио одговарати на Орићева питања. Био је дрзак према Орићу и Турсуновићу и Орић га је јаче ударио у грудни кош. Послије су њих двојица нешто дуже разговарали, а Орић га је два-три пута ударио, те узео аутоматску пушку и у њега испалио рафал", испричао је свједок.

Прије тога, према исказу свједока, Турсуновић му је рекао да је два-три пута ножем убо Милошевића у руку и да му је сипао со на рану.

"Када смо кренули у Сребреницу, Мухић је пуцао по Милошевићу којег сам знао од прије рата. Видио сам да је био мртав, а да бих се увјерио у то, ногом сам га окренуо. Био је изрешетан од главе до пете", испричао је свједок.

Он је потврдио да је све ово лично видио и да су га и раније испитивали о овим дешавањима у Агенцији за истраге и заштиту, Полицијској станици у Братунцу и Тужилаштву БиХ.

Орићева одбрана указала је на контрадикторне изјаве свједока, нагласивши да је у ранијим исказима тврдио једно, у исказима 2015. године друго, а данас потпуно треће. Одбрана је негирала да је свједок уопште био припадник такозване Армије БиХ.

Настојећи да оспори кредибилитет свједока, Орићев бранилац Лејла Човић прочитала је извод из кривичне евиденције којим је утврђено да је свједок 11 пута правоснажно осуђен, између осталог, за кривична дјела лажно пријављивање, преваре, наношење тешких тјелесних повреда, злоупотреба права и социјалног осигурања.

Човићева је навела да је у току поступак у Општинском суду у Тузли због разбојништва које је свједок извршио над једном старицом.

Саслушање овог свједока биће настављено 8. марта.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Oric-krsi-zabranu-suda-sa-zeljom-da-kupi-svjedoke/203526.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >