Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење за злочине над Србима: Сведок идентификовао Муамира Јашаревића Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 фебруар 2016
Срна | Блиц | 17. 02. 2016.
Сведок Тужилаштва БиХ Марко Вулић идентификовао је Муамира Јашаревића званог Бабо, којем се са Зденком Андабаком и Сеадом Велагићем суди за злочине над српским цивилима у Ливну, као особу која га је у школи мучила струјом.


Вулић је данас у Суду БиХ испричао да је био притворен у школи "Иван Горан Ковачић" у Ливну и да је одведен на испитивање код "начелника Мухамеда Ибрахимовића".

"Ибрахимовић нешто куцка. Кажу `Хоћемо шифру Книна`, па ударац. Највише су ме ударали Бабо и Змија. Бабо ми је три пута стављао струју на врат, надлактицу и бутину. Ударали су ме чизмом, палицом, свачим. Био сам црн", изјавио је Вулић додајући да због премлаћивања десет дана није могао да устане, преноси Бирн.

Сведок је у судници препознао оптуженог Јашаревића, за кога је рекао да га раније није познавао, али да је чуо његово име у школи. Он је навео да се сећа и Зденка Андабака из школе, али да је "он у односу на Јашаревића био чист к'о суза".

Исказ је дао и Војислав Иветић који је рекао да је био притворен у сали школе у августу 1992. године, након рације у којој је "покупљено српско становништво".

Он је навео да га је током заточеништва тукао извесни Дино Хоџић, те да је пуштен након што му је отпусницу из затвора потписао начелник Војне полиције Зденко Андабак.

Оптужени Андабак рекао је да на отпусници коју је презентовало Тужилаштво БиХ нема његовог имена ни презимена, те да се може утврдити да потпис није његов.

Андабак је, са Муамиром Јашаревићем и Сеадом Велагићем, оптужен за затварање, мучење и убиства српских цивила у Основној школи "Иван Горан Ковачић" у Ливну.

Према оптужници, Андабак је био командант Војне полиције Хрватског већа одбране /ХВО/ за Оперативну зону северозападна Херцеговина, Јашаревић његов заменик, а Велагић припадник криминалистичке службе Војне полиције ХВО-а.

Тужилаштво је за сведока позвало Перу Јовића, који је испричао да је из сале школе, у којој је био затворен 51 дан, два пута вођен на испитивање. Први пут га је водио извесни Гарић, а други пут га је извео Бабо. Гарић га је, како је рекао, претукао палицом, рукама, ногама, након чега је изгубио свијест.

"Друго вече ме водио Бабо. Био је крупан, озбиљан, никад насмејан. Он ми је ставио струју на врат. Као неки апарат за бријање. Били смо он и ја, сами", присетио се сведок.

Јовић је додао да га је након мучења Сеад Велагић водио кући због наводног пушкомитраљеза који је раније раздужио, а да га је потом Гарић у ходнику школе попрскао запаљивим средством по нози и запалио.

Он је рекао да му је Зденко Андабак рекао да је слободан и да се након пуштања мора сваки дан јављати.

"Имао је брата у Војној полицији који је био мој радни колега", изјавио је сведок препознавши оптуженог у судници.

Оптужени Андабак констатовао је да сведок није радио са његовим братом, него даљим рођаком.

Сведок Александар Радета, који је радио у Комисији за тражење несталих Републике Српске, навео је да је 1999. године учествовао у ексхумацији 13 тела из јаме Застиње на подручју Ливна.

"Идентификован је Милун Бајило из Ливна и још три особе. Према мојим сазнањима, 12 особа, чији су остаци пронађени у гробници, било је доведено из Хрватске у Ливно", рекао је сведок и додао да су тела пала са велике висине.

Сведоци Јозић и Иветић рекли су да је Милун Бајило убијен у школи у Ливну, те да је био притворен с 12 радника из Хрватске, које су називали `Ћелавци`.

Суђење ће бити настављено 24. фебруара.


http://www.blic.rs/vesti/hronika/sudenje-za-zlocine-nad-srbima-svedok-identifikovao-muamira-jasarevica/vk12l0r





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >