Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Одржан први претрес на суђењу Насеру Орићу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одржан први претрес на суђењу Насеру Орићу Штампај Пошаљи
Среда, 27 јануар 2016
САРАЈЕВО, 26. ЈАНУАРА /СРНА/ - Пред Судом БиХ данас је одржано прво рочиште на суђењу ратном команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и припаднику те војске Сабахудину Мухићу за злочине над српским заробљеницима 1992. године.

Тужилац Тужилаштва БиХ Мирослав Јањић најавио је испитивање 31 свједока, међу којима је један заштићени свједок, као и извођење 63 материјална доказа.

Јањић је у уводном излагању рекао да ће тужилаштво доказати да је у периоду на који се односи оптужница Орић био командант Штаба Територијалне одбране Сребренице и Подриња, а Мухић њен припадник, као и да су жртве имале статус ратних заробљеника.

"Тужилаштво ће доказати да је Насер Орић 12. јула 1992. године, у Залазју убио Слободана Илића, тако што га је након заробљавања ударцем ногом оборио на земљу и убио ножем. Доказаћемо и да су оптужени Орић и Мухић заједно, неутврђеног датума 1992. године, рафалом из аутоматског оружја усмртили ратне заробљенике Милутина Милошевића и Митра Савића", истакао је Јањић.

Одбрана сматра да тужилаштво није имало ниједан доказ на основу којег је заснована оптужница. Адвокат Лејла Човић рекла је да је позадина овог процеса хапшење Орића у Швајцарској и да је Тужилаштво БиХ настојало да га оптужи како би оправдало његово изручење БиХ.

"Истрага у овом предмету трајала је мјесец дана што је неуобичајено и за најситнија кривична дјела. Једини доказ који има Тужилаштво је исказ заштићеног свједока `О1` на чијем се свједочењу оптужница заснива. Ми ћемо доказати да се ради о некредибилном свједоку који је 20 дана прије подизања оптужнице промијенио исказ. Доказаћемо да је Орић оптужен без било каквих доказа", рекла је Човићева.

Почетку суђења Орићу и Мухићу присуствовали су чланови породица убијених Срба из удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата.

Предсједник Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила општине Братунац Радојка Филиповић рекла је новинарима да су дошли на мјесто гдје би требало потражити истину о страдању Срба и гдје треба да се донесе правоснажна судска пресуда за бар једног убијеног Србина са подручја Братунца, Сребренице, Милића, Шековића, Власенице, Зворника, за злочине које су чинили муслимани из Сребренице под командом Насера Орића.

"Дошли смо данас да нам се да одговор на питање ко је и зашто убио чланове наших породица и ко је то наредио. Они нису убијени у нападу на Сребреницу, убијени су у својим двориштима испред својих кућа, на својим вјековним огњиштима. Злочине су чинили чланови породица ових госпођа што су пљескале оптуженом за ратне злочине", навела је Филиповићева.

Филиповићева је изразила наду да ће процес показати да је Орић крив и да ће му бити изречена правоснажна судска пресуда са много година затвора, те да ће оптужница бити проширена и на остале који су учествовали у убиствима Срба са тог подручја.

"Ми смо дошли по правду и ми ћемо овај, као и све друге процесе који се покрену у Тужилаштву и Суду БиХ, довести до краја. Нећемо одустати јер је смијешно да се оптужени брани са слободе и да му се данас суди за убиство само три заробљеника Војске Републике Српске, док је на подручју одакле долазим убијено на хиљаде људи", истакла је Филиповићева.

Предсједник сребреничке Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Младен Грујичић рекао је да ће чланови те организације долазити и пратити свако рочиште како би пружили подршку тужиоцу и српским свједоцима, те покушати да прошире оптужницу на све жртве које су страдале у Подрињу, односно енклави Сребреница.

"Три жртве нису огледало српског народа у Сребреници и околини, гдје је убијено више од 3.000 људи које су починили војници под вођством команданта Насера Орића. Трудићемо се да истрајемо у нашој борби за истину, јер ми никада нисмо жељели да манипулишемо жртвама, да говоримо неистине и да осуђујемо некога ко није крив", изјавио је Грујичић.

Међу Србима који су дошли на данашње рочиште била је и Анђа Ђукановић, која трага за својим супругом који је нестао 7. јануара 1993. године.

"Очекујем да Насер Орић и његови сарадници, који су на најстрашније начине убили 40 Срба у Кравици, буду кажњени због почињеног злочина. Била сам очевидац када су поклани људи. А хоћу да знам ко је одвео мог мужа и гдје је закопан. Можда је и у Меморијалном центру у Сребреници, можда је нестао. Моја дјеца и ја за њим трагамо и патимо 23 године", изјавила је Ђукановићева.

Радмила Николић Милошевић рекла је да је остала без 10 чланова најуже породице, а да је чула да је Насер Орић лично убио њеног стрица Милутина Милошевића.

"Чула сам да је Милутин везан, мучен и да га је лично, својом руком убио Насер Орић. Послије 10 мјесеци нашли смо његово тијело у Лолићима. Руке су му биле везане и сав је био у гарежи", рекла је Милошевићева.

Суд БиХ потврдио је 9. септембра прошле године три тачке оптужнице против Орића и Мухића за злочин над ратним заробљеницима, односно да су 1992. године у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.

Оптужени су 19. октобра негирали кривицу пред Судом БиХ.

Орић се брани са слободе,
уз ограничено кретање само на подручју Федерације БиХ и обавезно седмично јављање надлежним полицијским службама.

Он је 26. јуна изручен БиХ из Швајцарске, гдје је ухапшен 10. јуна по потјерници Србије због ратних злочина почињених у селима око Сребренице.

Орићево изручење из екстрадиционог притвора, у којем је провео 14 дана, тражила је Србија, али и БиХ, након чега је швајцарски суд одлучио у корист БиХ.

Суђење ће бити настављено 16. фебруара.


http://www.srna.rs/novosti/371407/odrzano-prvo-rociste-na-sudjenju-naseru-oricu.htm




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >