Србе заробљене у Троврху тукли у полицијској станици у Горажду |
Петак, 27 новембар 2015 | |
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 26. НОВЕМБРА /СРНА/ - Србе које су припадници такозване Армије БиХ заробили у августу 1992. године на брду Троврх код Горажда, у Полицијској станици у Горажду тукли су палицама, ударали рукама и ногама, тјерали су их да се међусобно туку, везивали руке жицом приликом извођења, а на крају су одведени и пронађени мртви, испричали су данас свједоци у Окружном суду Источно Сарајево.
Свједок Окружног тужилаштва Станица Чарапић, једна од троје мјештана села Бучје који су били затворени у Полицијској станици у Горажду, испричала је да се чула галама и плач када су током ноћи доведени српски заробљеници са Троврха. "Видјели смо их кроз шпијунку на вратима. Тукли су их палицама, ударали рукама и ногама. Тјерали су их да се међусобно туку, а они то нису хтјели", навела је Чарапићева. Она је додала да нису имали никакав контакт са заробљеницима са Троврха који су седам дана били затворени у сусједној ћелији из које су се ноћу чули јауци, након чега "су отишли". "Стражари су нам ујутро рекли да су отишли и да ће их војска Армије БиХ предати Војсци Републике Српске. Касније сам чула да су нађени мртви у води у Лађевој стијени", каже Чарапићева.
Свједок Миливоје Чарапић рекао је да је заробљенике са Троврха од раније познавао из виђења и да их је и он, други дан по довођењу у Полицијску станицу, видио кроз рупицу на вратима.
"Били су затворени у просторију магацина и када су их изводили, видјели смо да су им руке биле везане жицом. Ноћу су их тукли, а највише Коју Вуковића и Ђоку и Бошка Ласицу. Највише батина добили су од полицајаца Мирсада Бездроба и Омера Куленовића", навео је Чарапић. Према сјећању овог свједока, Бездроб им је након десетак дана рекао да су се заробљеници са Троврха пријавили у такозвану Армију БиХ, јер нису хтјели у српску војску, те да су одведени на линију у мјесту Међеђе. Свједок је додао да не зна ко их је одвео, те потвдио да се више никада нису вратили. Трећи свједок тужилаштва Момир Чарапић рекао је да је међу заробљеницима са Троврха из виђења познавао Бошка Ласицу и Тиослава Радовића. Он је, такође, потврдио да су се ноћу из ћелије, у којој су били затворени, чули јауци. "Нестали су 16. или 17. септембра. Мирсад Бездроб нам је рекао да им је жао што су их тукли. Још нам је рекао да су их хтјели размијенити, а да су они рекли да неће у четничку војску. Онда су, рекао је, одведени у Међеђу или Месиће. Не знам шта је даље с њима било", испричао је Чарапић. Ова три свједока су живјела у селу Бучје до јула 1992. године, када су дошле муслиманске снаге и заробиле 44 сељана. Обећали су им да ће их, након што предају оружје, спровести на размјену у Чајниче. Прије тога, 12 жена и дјеце одведено је на српску страну. Они су потврдили да су, умјесто на размјену, из Бућја одведени на Требешко брдо и затворени у кућу оца полицајца Омера Куленовића, гдје су их тукли "по цијелом тијелу, осим по глави". Према ријечима свједока Миливоја Чарапића, командир Ахмет Сејдић говорио им је "да има право да са њима располаже како хоће". Након седам дана, 32 сељана Бућја одведени су у Полицијску станицу у Горажду и затворена у три ћелије у којима није било никаквих услова за нормалан живот. Свједок Станица Чарапић додала је да су неки умрли од глади и батина. За учешће у убиствима осам српских ратних заробљеника Окружно тужилаштво у Источном Сарајеву терети некадашње припаднике такозване Армије БиХ Мухамеда Аџема, Омера Угљешу, Сенада Халиловића и Суљу Каркеља. На брду Троврх код Горажда у августу 1992. године заробљени су Бошко и Ђоко Ласица, Његош Ћехо, Којо Вуковић, Бранислав и Будимир Тодоровић, Тиослав Радовић и Ратомир Клачар, а потом су одведени у горажданску Полицијску станицу, гдје су и убијени. Наредно рочиште биће одржано 10. децембра. http://www.srna.rs/novosti/355964/srbe-zarobljene-na-trovrhu-tukli-u-policijskoj-stanici-gorazdu.htm |
< Претходни | Следећи > |
---|