Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Исламски екстремизам arrow Дојче веле: Џихадисти из БиХ: Ако БиХ уђе у ЕУ, врата ће нам бити отворен
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дојче веле: Џихадисти из БиХ: Ако БиХ уђе у ЕУ, врата ће нам бити отворен Штампај Пошаљи
Уторак, 09 фебруар 2016
Салафисти из босанских брда
Датум 09.02.2016 | Аутор Штефан Ожвет (АРД)

 Гроња Маоча: Застава ISIS /ISIL /ID, март 2015.
Горња Маоча је већ више пута било у центру пажње домаћих и страних медија. Ту су се вијориле заставе ИС, одатле су кретали борци за Сирију и Ирак. Немачки новинари посетили су то село у Босни и Херцеговини.

Горња Маоча, мало село у брдима на североистоку Босне и Херцеговине. На пашњаку у брдовитом зимском пејзажу пасу овце. И становници желе баш једну овцу – као хонорар за интервју с немачком јавном телевизијом АРД. Снаге безбедности БиХ претпостављају да се у том селу регрутују терористи. Одавде су многи отишли у џихад.

Представник двестотинак становника села је Едис Боснић. Тај 35-годишњак се показује као мирољубив, али је истовремено фасциниран идејом „Исламске државе“ о утемељењу светског калифата: „Да ли је то наша жеља? Наравно“, каже он. „Наравно да желимо да сви муслимани живе у једној држави, у којој више не би имали проблеме. У којој сви муслимани имају исте пасоше и у којима пише да верујем у Алаха и у нашег пророка Мухамеда.“

Брадоње не пију ракију
Репортери немачког дневног листа „Велт“ посетили су сеоце Ошве у БиХ. То место важи за окупљалиште салафиста и регрутни центар „Исламске државе“. У селу су пре рата живели Срби, а након рата их се вратило тек неколико.

Паралелно друштво

Боснић носи дугу браду. На Твитеру прати радикалне салафисте, рецимо Абу Мутана који регрутује борце за ИС, али и за Фронта Ал-Нусра чији се припадници боре у Сирији. У селу су се својевремено вијориле заставе ИС. Полиција је ту више пута спроводила рације. Један становник села је пре четири године извршио напад на америчку амбасаду у Сарајеву. Уследила су хапшења. И Боснић је једно краће време био у затвору.

„Ми не признајемо законе, не поштујемо их“, каже Боснић. „Поготово у срцу поготово. Зашто? Зато што није било праведно да нас стрпају у затвор.“

Из Босне и Херцеговине је до сада у рат у Сирији и Ираку отишло око 200 особа – између осталог и из Горње Маоче. Трагови из тог брдског села воде и до салафиста у Бечу, рецимо до радикалног проповедника Ебуа Тејме, против којег се у Грацу води судски поступак. Мијо Крешић, заменик министра безбедности БиХ, признаје: „Очигледно неким стварима нисмо поклонили довољно пажње. У међувремену се енормно повећао број противника Устава, оних који, уместо демократије, желе живот искључиво у складу са шеријатским правом.“

Надају се уласку у ЕУ

Салафисти из Немачке хвале побожност становника Горње Маоче и позивају на прикупљање добровољних прилога за то село. Едис Боснић одушевљен је тиме што БиХ жели да поднесе захтев за чланство у Европској унији. Он већ сања о исламској мисији без граница: „Ако БиХ једнога дана уђе у ЕУ, то ће нам отворити многа врата. Тада можемо да буде активни и на другим местима. То би било много лакше с отвореним границама. Тада би наш предивни ислам могли да дамо и Немцима.“

И у другим деловима Босне и Херцеговине видљива је тиха исламизација. Па и у Сарајеву. То омогућавају долари Саудијске Арабије. Не само да је новцем из те државе саграђена највећа тамошња џамија, већ и два огромна трговачка центра. У њима постоји и простор за молитву – што није уобичајено за Босну и Херцеговину. А у супермаркетима у тим центрима забрањена је продаја алкохола.

http://www.dw.com/sr/salafisti-iz-bosanskih-brda/a-19034697








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >