Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Потврђена оптужница за страдање Срба у Горажду
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Потврђена оптужница за страдање Срба у Горажду Штампај Пошаљи
Понедељак, 11 јануар 2016
САРАЈЕВО, 11. ЈАНУАРА /СРНА/ - Суд БиХ потврдио је оптужницу која Ибру Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића терети за ратни злочин против цивилног српског становништва у Горажду током 1992. и 1993. године, саопштено је из овог суда.

Оптужница их терети да су за вријеме оружаног сукоба између такозване Армије БиХ /АБиХ/ и Војске Републике Српске /ВРС/ на подручју општине Горажде, од јула 1992. године до друге половине фебруара 1993. године, поступали супротно одредбама Женевске конвенције о заштити цивилних лица за вријеме рата.

Они су, према оптужници, планирали, наредили, починили, помагали у планирању, припремању и почињењу, као и на други начин учествовали у убиству, противзаконитом затварању, одузимању права на правично суђење и нечовјечном поступању према више од 100 цивила српске националности са подручја општине Горажде, различитог пола, старосне доби од седам до 70 година.

У оптужници је наведено да су Меркез, Богунић и Хурић, од половине јула до краја октобра 1992. године, преко њима подређених припадника Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде и Полицијске станице /ПС/ Горажде, затворили и држали у четири стана са десне обале ријеке Дрине више од 70 цивила српске националности, као и да су од половине јула 1992. године до друге половине фебруара 1993. затворили и држали 35 цивила у просторијама за задржавање СЈБ Горажде.

Оптужница терети Богунића да је починио противзаконито затварање 31 цивила српске националности из села Бучје у просторије СЈБ Горажде, као и за затварање још четири цивила српске националности, који су претходно ухапшни, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Према наводима из оптужнице, Хурић је учествовао у незаконитом држању цивила тако што је организовао и надгледао њихово физичко обезбјеђење, које су вршили њему подређени припадници активног и резервног састава полиције СЈБ Горажде и ПС Горажде.

У наведеним објектима цивили српске националности држани су у нехуманим и нехигијенским условима, чиме су им нанесени снажна физичка и душевна бол и патња, и при чему су лишени права на поступање у складу са законом.

Заробљеним цивилима ускраћивана је и адекватна медицинска њега, што је проузроковало погоршање њиховог здравственог стања. У просторијама СЈБ преминуло је једно лице, а једно је, након покушаја самоубиства, преминуло у болници. Непосредно након пуштања из СЈБ Горажде преминула су четири лица.

Оптужница терети Меркеза да је затвореним цивилима, који су се налазили у становима на задњем спрату зграде, у близини СЈБ Горажде, за вријеме гранатирања забранио склањање у подрум зграде. Средином августа 1992. године, усљед гранатирања, смртно је страдало једно лице, а троје је рањено.

Меркез, Богунић и Хурић оптужени су да су, кршећи правила међународног хуманитарног права за вријеме рата и оружаног сукоба, починили кривична дјела ратни злочин против цивилног становништва.

Према оптужници, Меркез је од маја до августа 1992. године био начелник СЈБ Горажде, Богунић начелник СЈБ Горажде од августа 1992. до фебруара 1993. године, а Хурић командир ПС Горажде.


http://www.srna.rs/novosti/367897/potvrdjena-optuznica-za-stradanje-srba-u-gorazdu.htm





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >