Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Отворена прва истрага против припадника одреда Ел муџахедин
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Отворена прва истрага против припадника одреда Ел муџахедин Штампај Пошаљи
Недеља, 20 децембар 2015
19.12.2015 11:51 | Горан Маунага
Сарајево - Тужилаштво БиХ отворило је истрагу против пет припадника одреда "Ел муџахедин" за које постоји сумња да су у септембру 1995. године у Возући и Завидовићима учествовали у убиству неколико десетина заробљених српских цивила и војника, сазнаје "Глас Српске".


То је прва истрага коју је домаће правосуђе покренуло о злочинима одреда "Ел муџахедин", који је био потчињен Армији РБиХ.

- Иако је било познато да су починили ратне злочине, истрага о припадницима одреда до сада није покретана углавном због постојања вишеструких идентитета, али и подршке коју су имали од појединих високопозиционираних функционера из бошњачког народа - казао је извор "Гласа Српске" близак Тужилаштву БиХ.

Према његовим ријечима, Тужилаштво је током истраге против команданта Трећег корпуса Армије РБиХ Сакиба Махмуљина, који је недавно ухапшен управо због злочина које је починио одред "Ел муџахедин", дошло до прецизнијих података.


- Истрага је покренута против петорице муџахедина за које постоје информације да су још у БиХ и да имају лажни идентитет. Свједоци који су саслушани половином године у Тужилаштву БиХ и на основу чијих изјава је недавно ухапшен Махмуљин дали су податке и о директним извршиоцима злочина над заробљеним Србима, односно припадницима одреда "Ел муџахедин" - каже наш саговорник који због интереса истраге није могао да открије идентитет муџахедина против којих је отворена истрага.

Тужилаштво осумњичене муџахедине терети за ратне злочине почињене 1995. године на Возући када је убијено око 50 ратних заробљеника српске националности. Осумњичени су и за нечовјечно поступање према двадесетак ратних заробљеника и цивила које су припадници одреда "Ел муџахедин" одбили да предају јединици Војне полиције Армије РБиХ.

- Они су као и Махмуљин осумњичени за злочин против ратних заробљеника, цивилног становништва, рањеника и болесника - каже исти извор.

Припадници Агенције за истраге и заштиту БиХ (SIPA) ухапсили су Махмуљина 8. децембра, а он је након неколико дана пуштен на слободу. Тужилаштво БиХ саопштило је да су заробљеници претходно отети од друге јединице Трећег корпуса Армије РБиХ која их је заробила, а да Махмуљин није спријечио њихову ликвидацију нити је казнио муџахедине који су му били потчињени иако је имао информације о почињеним злочинима.

На рочишту на којем је разматрано да ли ће Махмуљину бити одређен притвор речено је да је 50 заробљеника убијено ритуалним одсијецањем главе, стријељањем и коришћењем пиле.

Одред "Ел муџахедин" формиран је у саставу Трећег корпуса Армије РБиХ, а стављен је под Махмуљинову команду. Свједоци су потврдили да су се команданти одреда о свим важним стварима консултовали само са Махмуљином.

Члан Савјетодавног одбора Института за нестала лица БиХ и предсједник Удружења несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић каже да је било крајње вријеме да се Тужилаштво БиХ позабави злочинима које су починили муџахедини.

- Њихово процесуирање су спречавали високопозиционирани војни и политички функционери СДА. Они су муџахединима омогућавали и незаконито добијање докумената и држављанства БиХ - каже Мандић.

Хашки трибунал је за злочине које су починили муџахедини осудио команданта Армије РБиХ Расима Делића на три године затвора, али у БиХ никада није покренута истрага о тим злочинима.

- Процесуирање муџахедина била је обавеза Тужилаштва БиХ након што је на суђењу Делићу у Хашком трибуналу доказано да су припадници одреда "Ел муџахедин" чинили ратне злочине у БиХ - каже Мандић.

У Тужилаштву БиХ рекли су да немају коментар у вези са информацијом да је отворена истрага против петорице муџахедина.


Злочини у Лашванској долини


Саговорник "Гласа Српске" каже да се знало да су муџахедини у Зеници убили љекара Вељка Сладојевића, док су на планини Црни врх у околини Тешња одсјекли главе заробљеним Србима, а исти злочин је почињен и на Возући 1995. године.

- У сукобу са ХВО-ом у Лашванској долини убили су заробљенике и цивиле Хрвате. Сви су знали да су та убиства починили муџахедини. Да је истрага покренута тада, починиоци би били познати, али то никад није учињено. Многи су затим мирно отишли из БиХ - каже наш саговорник и додаје да су муџахедини у Травнику одсјекли главу и Драгољубу Поповићу само зато што је Хрват.

Прво постројавање муџахедина у БиХ обављено је у љето 1992. у Травнику. Главни актер тог догађаја био је Абдул Азиз звани Риђобради за којег постоји сумња да је лично одсијецао главе српским заробљеницима. Тужилаштво БиХ против њега никада није покренуло истрагу, а након рата у БиХ тражио га је Хашки трибунал. Ухапшен је у Саудијској Арабији због убиства 19 америчких војника у тој земљи 1996. године.

Наш саговорник напомиње да је предсједник Предсједништва РБиХ Алија Изетбеговић 1995. године тешко пристао на захтјев странаца да расформира одред "Ел муџахедин" и протјера његове припаднике. Останак муџахедина у БиХ тада је омогућен убрзаном додјелом држављанства.

- Махмуљин је тада имао задатак да припаднике одреда прераспореди у Ослободилачку бригаду која би задржала војну ознаку одреда "Ел муџахедин" - каже наш саговорник.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Otvorena-prva-istraga-protiv-pripadnika-odreda-El-mudzahedin/199404.html







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >